Ekonomi

14 Eylül 2022 evde bakım parası yattı mı? Evde bakım parası hangi illere, ne zaman yatacak? Evde bakım parası kaç TL oldu?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan evde bakım parası hizmetinden destek alan ihtiyaç sahipleri ve aileleri, eylül ayı paralarının yatıp yatmadığını araştırmaya devam ediyorlar.

EVDE BAKIM MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK 14 EYLÜL?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan 20’yi aşkın sosyal yardım modelinden birisi olarak hizmete sunulan evde bakım parası, eylül ayına girildiği ilk dakikadan itibaren arama motorlarında en çok sorgulanan devlet hizmetlerinden birisi oldu. Hali hazırda söz konusu sosyal yardım modelinden destek alan ihtiyaç sahipleri ile bu ay ilk kez nakit ödeme alacak olan diğer vatandaşlar, yardım paralarının ne zaman yatacağını öğrenmeye çalışıyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hizmete sunulan evde bakım parası, her ayın 15’i ile 30’u arasında ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına aktarılmaktadır. Bu kapsamda eylül ayı yardım paralarının da ayın 15’inden itibaren hesaplara aktarılması beklenmektedir. İllere göre sıra ile yatırılan evde bakım paraları, vatandaşlar tarafından sorgulanabilmektedir.

EVDE BAKIM PARASININ YATIP YATMADIĞI NASIL ÖĞRENİLİR?

Yeni dönemde tarihte ilk kez yılın ikinci zammını alan asgari ücret ile birlikte güncellenen evde bakım parası, 2 bin 706 TL’ye yükseltilmiştir. Söz konusu yardım hizmetinden destek alan vatandaşların yüzlerini bir nebze olsun güldürmeyi başaran bu tutar, eylül ayında da hesaplara aktarılacaktır.

Her ayın 15’i ile 30’u arasında ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına aktarılan evde bakım paraları, eylül ayının başından bu yana arama motorlarında sıklık ile sorgulanan konu başlıklarından birisi oldu. Vatandaşlar söz konusu yardım paralarının hesaplara aktarılıp aktarılmadığını öğrenmeye çalışırlarken bakanlıktan yeni bir açıklama geldi. Bakım parası alan vatandaşların veya bakımlarından sorumlu olan yakınların sorgulama işlemi için bankaya kadar gitmelerine gerek olmadığını ifade eden bakanlık, hesapların hem online hem de SMS yolu ile kontrol edilebileceğini bildirdi.

Evde bakım parası Ziraat Katılım Bankası hesabına yatan ihtiyaç sahiplerinin BAKIYE yazıp 4747’ye kısa mesaj göndererek hesaplarını kontrol edebileceklerini ifade eden bakanlık, aynı zamanda e- devlet üzerinden de online olarak hesap kontrolünün sağlanabileceğini bildirdi.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI 2022

Bakanlığın düzenli nakit yardımlarından birisi olan evde bakım parası, henüz hizmetten yararlanmayan ihtiyaç sahipleri ve yakınları tarafından da sıklık ile sorgulanan yardımlardan birisi oldu. Vatandaşlar, ilgili yardıma başvuruda bulunabilmek için sağlanması gereken şartları araştırmaya başladı.

Temmuz ayından bu zamana kadar yeni zamlı tutarı ile hesaplara aktarılmaya devam edilen evde bakım maaşı, yeni ayda da vatandaşların hesaplarına yatırılacak. Söz konusu yardımdan yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar için başvuru şartlarını yayınlayan bakanlık, düzenli nakdi yardımdan bakıma muhtaç engelli ve yaşlı vatandaşların yararlanabileceklerini belirtti. Başvurunun değerlendirilmeye alınabilmesi için hane halkının toplam gelirinin asgari ücretin 3’te 1’inden düşük olması gerektiğini bildiren bakanlık, bakıma muhtaç kişinin de “ağır engelli” ibaresine sahip sağlık raporunun bulunması gerektiğini ifade etti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.