Para Piyasaları

1909 – 1918 yılları arasında basılan Reşat altınlar yeniden piyasaya sürüldü: Kapanın elinde kaldı ancak uzmanlar uyardı!

Darphane ve Damga matbaası Genel Müdürlüğü tarafından 104 yıl önce basımı yapılmış Reşat altın yeniden gün yüzüne çıkarıldı. Uzmanlar uyardı: “Sahte basımlara dikkat edin!” “Altının dışının parlak ve 22 ayar olması önemlidir.”

“İSTENEN SAHTE BASIMIN ÖNÜNE GEÇEBİLMEK!”

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü vatandaşların ilgisini çekecek yeni bir projeye imza attı. Piyasalarda sahte basımın önüne geçebilmek hedeflenilerek yapılan Reşat altın basımı yatırım aracı olarak kullanılabilecek. Geçmişte 1909 ve 1918 yıllarında Osmanlı döneminin hakimiyetini kurmuş olduğu o dönemlerde Reşat altın ön plandaydı. O günleri yeniden yaşatacak 104 yıl sonra yad edecek yeni Reşat altın hamlesinde bulunuldu. Yapılan açıklamaya göre ilk etapta 8 bin 300 adet üretimi yapıldı. İslam Memiş konu üzerine de bir uyarıda bulundu.

YATIRIM ARACI OLARAK YASTIK ALTINA GİREBİLECEK!

Para piyasaları uzmanı analist İslam Memiş: “Geçmişte merdiven altı üretim nedeniyle karışıklık yaşanıyordu. Darphane Genel Müdürlüğü açıklaması ile bu karışıklık sona ermiş oldu. Reşat altın 22 ayar sisteminde olmadığı için yatırım aracı olarak kabul edilmiyordu. Ancak artık vatandaşımız 22 ayar Reşat altını hesaplarına ekleyebilecek” dedi.

MERDİVEN ALTI UYGULAMALARA SON VERİLİYOR!

Reşat altının yeniden ekonomiye kazandırılmasına olumlu bir gelişme olarak gören İslam Memiş: “Reşat altınlar artık 22 ayar olarak piyasada bulunuyor. 104 yıl önce üretimi yasaklanmıştı. Bu nedenle merdiven altı yapılıyordu ve bu piyasalarda da bir karışıklığı beraberinde getiriyordu. Pek çok kişi 21 ayar basıp 22 ayardan satıyordu. Bu şekilde kargaşanın da önüne geçilmiş olunacak” dedi.

“Bundan sonra ticarete serbest olacak bir ziynet eşyası olarak görülebilir. Tüketici bu konuda yoğun bir talep veriyor. Fakat dikkat edilmeli” diyerek ekledi.

GERÇEĞİ İLE SAHTESİ NASIL ANLAŞILIR?

Geliştirilen bu yeni sistemde vatandaşlar gönül rahatlığı ile altın hesabına Reşat altını da ekleyebilecek. Piyasalardaki eski Reşat altınları ise hurdaya gönderilecek. Bunun da bir zararı olmayacak. Vatandaşın elindeki Reşat altınlar kuyumculardan farkı verilerek değiştirilebilecek.

İslam Memiş eski Reşat altında darphanenin bastığı yeni Reşat altın arasındaki farkı da ifade etti.

“İkisine bakıldığında gözle görülebilecek bir fark anlaşılmıyor. Ancak darphanenin basmış olduğu Reşat altın daha parlak gözle bakılarak gramı anlaşılamaz ancak kuyumcular bunu anlayabilirler.”dedi.

İslam Memiş konuşmasının devamında: “Reşat altın önümüzdeki süreçte artık yatırım aracı olarak kullanılabilir. Şu anda ciddi bir talep bulunuyor. 22 ayar ve darphane basımına yönelik Reşat altına büyük bir ilgi söz konusu” diyerek sözlerini tamamladı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.