Para Piyasaları

1inch (1INCH) Coin Nedir? 1inch Token Nereden Alınır? Uzmanların 1INCH Yorumları, beklentileri ve fiyat tahminleri 2022, 2023, 2024, 2025

1inch (1INCH) Coin yatırımcılar gözünde potansiyelli projeler arasında yer alır. Kısa ve orta vadede kendisinden büyük hareketler beklenen token’e ilişkin merak edilen tüm soruları yazımızda yanıtladık.

1inch (1INCH) Coin Nedir?

1inch, birden fazla merkeziyetsiz borsa (DEX) ağına doğrudan bağlantı kurarak veri toplayıcı olarak çalışır. Kullanıcıları için tüm platformlardaki en uygun alım satım seçeneklerini tespit eder. Kullanıcının uygun alım satım seçeneğini belirlemek ve en iyi fiyatı bulmak için her borsaya bakması gerekir. DEX toplayıcıları, manuel olarak kontrol ihtiyacını ortadan kaldırarak DEX işlemlerinde verimlilik sağlar.

DEX toplayıcıları, farklı DEX'lerden likidite tedarik ederek çalışır. Yani kullanıcılara, tek DEX'te bulabileceklerinden daha uygun token alım satım oranlarını en kısa sürede sunabilirler. 1inch; Binance Labs, Galaxy Digital, Greenfield One, Libertus Capital, Dragonfly Capital, FTX, IOSG, LAUNCHub Ventures ve Divergence Ventures gibi yatırımcıların desteği ile 2,8 milyon dolar fon elde ettikten sonra Ağustos 2020'de faaliyete geçti.

Aralık 2020'de 1inch, Pantera Capital liderliğindeki A Serisi yatırım turunda ParaFi Capital, Blockchain Capital, Nima Capital ve Spartan Group dahil olmak çeşitli yatırımcılardan 12 milyon dolar fon elde etti. Yatırım turu, SAFT (Simple Agreement for Future Tokens) ismi verilen, gelecekte aktif olacak token'lar için anlaşma modeli üzerinden gerçekleştirildi.

2020 yılının kışında 1inch, kendi otomatik piyasa yapıcı (AMM) protokolü Mooniswap'ı kullanıma açtı. Aralık 2020'de 1inch, 1INCH yönetişim token'ı dolaşıma soktu. 1inch ağı, merkeziyetsiz otonom organizasyon (DAO) tarafından yönetilmeye başladı.

BU COİN'İ DE MUTLAKA İNCELEYİNİZ: MANGO COİN

1inch Kurucusu Kim?

1inch, 2019'da düzenlenen ETHNewYork hackathon etkinliği sırasında Sergej Kunz ve Anton Bukov tarafından kuruldu. İkili daha önce Kunz'un YouTube kanalının (CryptoManiacs) canlı yayınında tanışmış ve düzenlenen hackathon etkinliklerine birlikte girmeye karar vermişti. Singapur'daki hackathon'da bir, Ethereum Global'de ise iki büyük ödül kazandılar.

1inch öncesinde Kunz, ürünlere ait fiyat toplayan Commerce Connector'da kıdemli geliştirici olarak çalıştı. İletişim ajansı Herzog'da yazılım işiyle uğraştı, Mimacom Danışmanlık firmasında projelere liderlik etti ve ardından Porsche'de geliştici ve siber güvenlik ekiplerinde tam zamanlı çalıştı.

Bukov, şu anda 1inch kuruluşunun CTO'su konumunda. 2002 yılından bu yana yazılım geliştirme departmanında görev aldı. 2017 yılından bu yana da gDAI.io ve NEAR Protocol dahil olmak üzere çeşitli ürünler için merkeziyetsiz finans (DeFi) alanında mesai harcıyor.

1inch Neden Farklı?

1inch protokolü, kullanıcılarına gerçek zamanlı yönetişim sunması açısından benzersiz. Bu özellik sayesinde 1inch kullanıcıları, merkeziyetsiz otonom organizasyon (DAO) modelinde belirli protokol ayarlamaları için oy kullanma hakkına erişiyor.

1INCH’in Avantajı Nedir?

1INCH token‘ları Ethereum akıllı sözleşmeleri kullanılarak oluşturulmuştur. 1INCH, kripto para sahiplerine platform üzerinde yönetişim imtiyazı sağlamaktadır. Merkezi olmayan özerk bir topluluk tarafından yönetilen 1inch merkeziyetsiz (DEX) kripto para borsası, tamamen merkeziyetsizleşmeyi başaran nadir platformlardan biridir.

“Decentralized Exchange” tanımının kısaltılmış hali olan DEX, merkezi olmayan borsaları ifade etmektedir. Bu tip borsalar, kripto para işlemlerinin taraflar arasında güvenle gerçekleşmesini sağlar. Merkeziyetsiz borsalarda güvenliği sağlayan ve denetleme yapan banka, devlet ya da finans kurumu gibi üçüncü taraflar yoktur. Güvenliği ve denetimi sağlamak için blockchain ya da dağıtık defter teknolojisi (DLT) kullanılmaktadır.

1INCH tokenın, tüm 1inch network protokollerini yönetmek için kullanılması ve DeFi alanındaki yönetimi yeni bir düzeye taşıması amaçlanmıştır. DeFi hızla gelişen bir alan olsa da çoğu yönetişim modeli, gelişen pazara yanıt vermek için protokol değişikliklerini hızlı bir şekilde benimsemek üzere tasarlanmamıştır. 1inch Network, bunu düzeltmek için merkezi olmayan özerk organizasyon (DAO) modeli kapsamında, belirli protokol ayarları için şeffaf, kullanıcı dostu ve verimli bir şekilde oy kullanımına olanak tanıyan "anlık yönetim" (instant governance) sistemini benimsemiştir.

Anlık yönetim, topluluğun herhangi bir giriş engeli olmadan belirli protokol ayarlarına katılabileceği, yararlanabileceği ve oy verebileceği yeni bir yönetim türüdür. Anında yönetim sisteminde her kullanıcının oyu önemlidir.

1INCH tokenı, 1inch yönetişim Toplama Protokolü ve 1inch Likidite Protokolü yönetişim modüllerinden başlayarak, 1inch networkü içindeki tüm mevcut ve gelecekteki protokollerde kullanılacaktır. Toplama Yönetimi modülü, 1INCH token stake edenlerin, 1inch toplama sözleşmesinde Spread Surplus ayarlarına oy vermesini sağlamaktadır.

Staking ya da stake etmek olarak kullanılan terim, kripto paraların belirli bir süre boyunca harcanmadan ve transfer edilmeden cüzdanda tutulması işlemidir. Bu kavram Proof of Stake (POS) mekanizması ile birlikte kripto paralarda kullanılmaya başlanmıştır. Kripto para zincirlerinin operasyonlarını desteklemek amacıyla yapılan staking sonucunda, belirli oranlarda ödül kripto para kazanılmaktadır.

Staking, çok miktarda işlem gücünün boşa harcanmasının önüne geçtiği gibi dolaşımda olan kripto para miktarını sınırlayarak arz talep dengesini de sağlamaktadır.

Dolaşımda Kaç 1inch (1INCH) Coin Var?

1inch token Ağustos 2020 tarihinde duyuruldu. Kuruculardan Sergej Kunz, o tarihte token'ın bir düzenleyici ile kayda alınacağını belirtti, ancak herhangi bir isim açıklamadı. Kunz'un ifadesine göre, "1INCH menkul kıymet veya bir yatırım aracı olarak tasarlanmadı. 1INCH token; 1inch ağı üzerinde, 1INCH token protokollerinde ve üçüncü parti geliştiricilerin 1INCH token'larını kullanarak izne gerek duymayan blockchain tabanlı merkeziyetsiz harici uygulamalar geliştirebilecekleri platformlarda tüketim amacıyla kullanılması için tasarlandı." Kendisi, Cayman Islands 1inch Foundation'ın bağımsız kuruluna dahil olarak 1inch token'ın benimsenmesini desteklemeyi sürdürecek.

1inch token, birikim yapan herkesin 1inch protokolünün yönetişimine katılabilmesi amacıyla stake etmek için kullanılabiliyor. 25 Aralık 2020 itibarıyla dolaşıma sokulan 1inch token oranı, toplam miktarın yüzde 6'sına denk geliyordu. Likidite madenciliği programının ilk iki haftası için de toplam miktarın yüzde 0,5'i ayrıldı. An itibarıyla toplam 1INCH arzı 1,5 milyar token.

Toplam token arzının yüzde 30'u topluluğu teşvik etmek üzere tahsis edildi. Topluluk üyelerinin protokol yönetişiminde yer almaları adına teşvik oluşturmak için önümüzdeki dört yıl içinde dağıtımı gerçekleştirilecek.

Dört yıllık süre boyunca toplam arzın yüzde 14,5'i; hibe etme, geliştiricileri fonlama ve öngörülemeyen gelir ya da gider durumunda kullanıcılara geri ödeme yapmak için kullanılan protokol büyüme ve geliştirme fonuna aktarılacak.

1inch Ağı Güvenli Mi?

1inch ağında varlıklar kullanıcı kontrolündedir ve tüm işlemler Ethereum tabanlı cüzdan üzerinden gerçekleşir. Aralık 2020 itibarıyla Oasis, Kyber Network, Uniswap, 0x Relays ve daha birçok protokol ile 1inch arasında entegrasyon kuruldu.

1inch (1INCH) Nereden Alınır?

1inch, Aralık 2020'nin sonlarında kullanıma açıldıktan sonra, 24 Aralık'ta gece yarısına kadar 1inch ile etkileşime giren tüm cüzdanlardan belirli kriterleri karşılayanlar 1inch token sahibi oldu. 1inch likidite sağlayıcıları, 1inch likidite madenciliği programının birinci ve ikinci aşamalarında token edinme hakkında kavuştu. 1INCH Coin güncel olarak şu kripto para borsalarında listelenmektedir:

Binance

Huobi Global

Uniswap

1inch

1inch Madenciliği Nasıl Yapılır?

1inch madenciliği yapılmayan bir kripto para türüdür. Tüm 1inch, merkeziyetsiz 1inch borsası tarafından üretilmektedir. Toplamda 1.500.000.000 adet 1INCH üretilecektir. Şu anda piyasada bulunan 1inch adedi 167.586.267’dir. Belirli aralıklarla piyasaya 1inch arzı yapılmaya devam etmektedir.

1inch Fiyat Tahminleri 2022, 2023, 2024, 2025

1inch Coin geleceğine güvenilen ve kripto para analistlerinin öneri listelerinde yer alan token’ler başında gelir. Crypto News Z analistlerince yapılan değerlendirmede, kripto para biriminin 2022 yılında en az 5,64 dolara ulaşabileceği ve 4 yıl içinde (2025 yılına kadar) fiyatların 9,27 dolara ulaşabileceği öngörülmektedir.

Wallet Investor ise kısa vadede token için olumsuz görüş bildirirken, 2022 yılı sonu için fiyat öngörüsü 2,130 dolardır. Son olarak DigitalCoin analistleri 1inch’i değerlendirmiş ve token için yıllara göre fiyat hedeflerini şu şekilde paylaşmıştır:

2022 yılı 1inch hedefi 3 dolar,

2023 yılı 1inch fiyat tahmini 3,56 dolar,

2024 yılı 1inch fiyat hedefi 3,82 dolar,

2025 yılı 1inch token fiyat beklentisi 4,63 dolardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.