Gündem

2.4 milyar dolar avroyu reddetti! Google temyize hazırlanıyor

Son günlerde konuşulan Google'ın alışveriş sistemindeki hiyerarşiyi zedelediği ve kuralları çiğnediği yönündeki haberler üzerine Avrupa Birliği komisyonu şirkete para cezası uyguladı. Dijital sektörünün dev yapılanması Google Avrupa Birliği Genel mahkemesi tarafından onaylanan cezanın kısa süre içerisinde temyize taşınacağını duyurdu.

Cezai Yaptırımlar Geçmişte de Yaşandı

Google şirketi aleyhine kesilen cezaların geçmişi 2017 yılına dayanıyordu. O yıllarda arama motoru olarak piyasalarda alışveriş hizmetindeki yasal hakları suistimal ettiği gerekçesi ile Avrupa Birliği komisyonu tarafından bir inceleme başlatılmıştı.

Ceza kapsamında sunulan bütün hizmetlerin eşit koşullarda gerçekleştirilmediği öne sürülmüştü. Bu süreçte Google açılan bu davanın hukuk kurallarına ve ekonomik düzene yönelik yanlış bir hamle olduğunu düşünerek karşı davada bulunmuş ve yeni bir hukuki süreç başlamıştı.

Avrupa Birliği Hukuksal Süreci Takip Ediyor

Google'ın internet piyasalarında rakiplerine yönelik kuralları ihlal edici hamleler yaptığı gerekçesi ile Avrupa Birliği komisyonu tarafından kesilen ceza oranı 2017 ve 2019 yılları arasında 8 milyar avroyu buluyor.

Google tarafından yapılan açıklamada alınan kararın içerisinde araştırılması gereken ve yasal olarak açığı bulunan maddelerin yer aldığı ve bu nedenle genel mahkemenin vermiş olduğu bu karara yönelik bir itiraz girişiminde bulunulduğu söyleniyor. Bu aşamada Avrupa Birliği'nin hukuksal denetim sürecinde en yüksek derece mahkemesi olarak kabul edilen Avrupa Adalet divanında konunun tekrar görüşüleceği söyleniyor.

Alınan Karar ile 2.4 Milyar Kayıp Yaşanacak

Avrupa Birliği genel mahkemesi bu davayı onaylayarak para cezasının şirket üzerine kesilmesini yasallaştırdı. Avrupa Birliği komisyonunun uyguladığı ceza kapsamında Kasım ayında dava sonuçlandı. 2.4 milyar avroluk ceza oranı şirket hesapları üzerine kesildi. Geçmişe bakıldığında aslında bu ilk gelişme değildi Avrupa Birliği komisyonu tarafından Google'a 2018 ve 2019 yıllarında da farklı nedenlerden dolayı para cezası uygulanmıştı. 2018 yılında Google'ın Android işletim sisteminde sahip olduğu hakları kötüye kullanması gerekçesiyle 4.34 milyar avro ceza kesilmişti.

2019 yılında da Google'ın reklamcılık hizmetleri kapsamında kural ihlalleri yaptığı gerekçesi ile Avrupa Birliği komisyonu tarafından 1.49 milyar avro cezaya çarptırıldığı biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.