Para Piyasaları

2 Şirket Bitcoin ETF’i Onayı İçin Taktik Değiştirdi!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) masasında bir yeni Bitcoin (BTC) ETF başvurusu daha yer aldı. Yatırım şirketi ARK Invest ve 21Shares, ortaklaşa bir Bitcoin ETF’inde SEC’den onay almak için yeni bir hamlede bulundu. SEC açıklamasında yorum talebi isteyerek yeni bir süreci başlattı.

Kripto para piyasalarında, ABD’de atılan ETF adımları yakından takip ediliyor. Geçtiğimiz yılın son çeyreğine girilirken SEC peş peşe 2 Bitcoin (BTC) ETF başvurusuna onay vermişti ve bu kararlar, piyasalarda hızlı değer artışları yaşanmasını sağlamıştı. Bu kez de yatırım şirketi ARK Invest ve 21Shares, ortaklaşa hazırladıkları Bitcoin ETF’i için SEC’den onay almak adına yeni bir girişimde bulundu. Dünyanın en büyük vadeli işlem ve opsiyon borsalarından biri olan CBOE, “ARK 21Shares Bitcoin ETF’ini” listelemek için 13 Mayıs’ta başvuruda bulundu. SEC, başvuru sonrası yeni bir süreci başlattı.

SEC Kural Değişikliği Önerisini Tartışıyor

CBOE borsasının başvurusu sonrasında SEC 26 Mayıs Perşembe günü yaptığı açıklamada bu yeni başvuru için yorum talebi istedi. Öte yandan ARK 21Shares Bitcoin ETF’i için 9 Temmuz 2022 tarihi, son tarih olarak belirlendi. Bu tarihte ya da buna yakın bir tarihte SEC’den söz konusu ETF’e ilişkin bir onay, ret ya da erteleme kararı gelebilir. Ancak SEC şu an için ilk olarak CBOE borsasının kural değişikliği önerisini tartışıyor.

“Yeterli Gözetim Paylaşımı Anlaşmaları”

Hatırlanacağı üzere SEC, Bitcoin ETF başvurularına ilişkin daha önce vermiş olduğu ret kararlarında “yeterli gözetim paylaşımı anlaşmalarının” olmadığını gerekçe olarak göstermişti. Öte yandan SEC, vadeli Bitcoin ETF’lerine onay verirken, spot Bitcoin ETF başvurularını ise bugüne kadar her defasında reddetmişti.

Bu da kurumun bu konudaki tavrının tartışılmasına neden oluyor. Örneğin Grayscale, 640 bin Bitcoin’lik fonunu bir spot ETF’e dönüştürmek için SEC’ye başvurmuştu ve SEC’nin bu konuda ikili oynadığını iddia etmişti. Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, taleplerinin reddedilmesi durumunda SEC’e dava açmayı düşündüklerini belirtmişti.

SEC Bir Spot BTC ETF’ine Onay Verecek Mi?

Bilindiği üzere SEC şu ana kadar hiçbir spot Bitcoin ETF başvurusuna onay vermedi. CBOE borsasının kural değişikliği önerisinde, başvuruya konu olan Bitcoin ETF’nin hem CBOE borsası Bitcoin vadeli işlem piyasası hem de spot Bitcoin piyasası ile ilgili düzenlemelere tabi tutulduğunun ve onay verilmesi gerektiğine vurgu yapılıyor. Ancak yine de söz konusu başvuru için kurumlar ve yatırımcılar şimdilik 9 Temmuz tarihini beklemek durumunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.