Ekonomi

20 Eylül 2022 evde bakım parası yatan iller listesi güncellendi! Evde bakım parası ne kadar? Evde bakım parası başvuru şartları neler?

Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal bir devlet olmasının gereğini yerine getiren kamu kurumlarından birisi olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni dönemde de geliştirmiş olduğu birçok sosyal yardım modeli ile ihtiyaç sahiplerine destek olmaya devam ediyor. Bakanlık tarafından geliştirilmiş olan sosyal yardım modellerinden birisi olarak başvuruları kabul etmeye devam eden evde bakım parası ise yeni ayın en çok sorgulanan yardım modellerinden birisi olarak ön plana çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde bakanlığın evde bakım parası modeline ilişkin açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, eylül ayı bakım maaşlarının hesaplara aktarılmaya başlandığını ifade etti. Söz konusu maaş hizmetinden 550 binden fazla ihtiyaç sahibinin yararlandığını ifade eden Bakan Derya Yanık’ın açıklamalarından sonra bakım paralarının yatırım işlemlerinin hangi illerde tamamlandığı merak konusu oldu.

EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR, KAÇ TL OLDU?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan sosyal yardım modellerinden birisi olan evde bakım parası, kendi bakımını üstlenemeyecek durumda olan ağır engelli vatandaşları kapsamaktadır. Söz konusu yardımdan ağır engelli ibaresine sahip olan sağlık raporu bulunan ve aylık toplam hane halkı geliri asgari ücretin 3’te 1’inden düşük olan her vatandaş yararlanabilmektedir.

Sene başlarında açıklanan asgari ücret zammı sonrasında senede bir kere zamlanan evde bakım paraları, bu sene tarihte ilk kez ara zam alan asgari ücret sonrasında senenin ikinci zammını aldı. Yapılan son zam ile birlikte açıklanan güncel evde bakım parası tutarı, 3 bin 340 TL olarak bildirildi.

EVDE BAKIM PARASI HANGİ İLLERDE YATTI?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hizmete açmış olduğu yardım modellerinden olan evde bakım parası, eylül ayında da arama motorlarında sıklık ile sorgulanan yardım modellerinden birisi olarak öne çıktı. Bakan Yanık’ın eylül ayı yardım paralarının hesaplara aktarılmaya başlandığını duyurmasının ardından ödemelerin hangi illerde tamamlandığı merak konusu oldu. Şimdiye kadar yapılan açıklamalara göre ödeme işlemlerinin tamamlandığı iller şu şekilde sıralandı:

  • Bolu, Nevşehir, Osmaniye, Mersin, Siirt, İzmir, Malatya, Afyon, Aksaray, Zonguldak, Mardin, Trabzon, Ankara, Bitlis, Rize, Çanakkale, Manisa, Sakarya, İstanbul, Konya, Karaman, Sivas, Çankırı, Şanlıurfa, Yalova, Niğde, Denizli, Sinop, Amasya, Ordu, Kırklareli, Hatay, Giresun, Antalya, Edirne, Kayseri, Balıkesir, Uşak, Samsun, Eskişehir, Erzurum, Adıyaman, Kastamonu, Batman, Karabük, Kırşehir, Muğla, Van, Adana, Aydın, Kırıkkale, Gaziantep, Kocaeli, Diyarbakır, Kütahya, Tokat, Bursa, Erzincan, Kahramanmaraş, Burdur

EVDE BAKIM PARASI BAŞVURUSU

Evde bakım parası başvuruları Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıfları ile Sosyal Hizmet Müdürlükleri tarafından kabul edilmektedir. Engelli vatandaşların vasileri şahsen başvuru yapabilmektelerdir. Başvuru esnasında sağlık raporu ve diğer belgelerin ibraz edilmesi zorunludur.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.