Ekonomi

2022 Öğretmen promosyonu ne zaman yatacak? O illerde promosyon tutarı 20 bin TL’yi buldu

2022-2023 eğitim öğretim yılı itibari ile üniversite öğreticiliği promosyon miktarlarında iyileştirme yaşandı. Bu durum öğretmen promosyon tutarını da arttırdı. Yapılacak iyileştirme sonucu öğretmen promosyon ödemeleri ne kadar olacak ve ne zaman ödenecek? merak ediliyor.

MEB’E BAĞLI ÖĞRETMENLERİN PROMOSYON ÖDEMESİ DEĞİŞTİ Mİ?

Pek çok öğretmenin 3 yıllık banka promosyon tutarı bu sene itibariyle doluyor. Enflasyon farkı ile beraber 3 yıllık peşin olmak üzere promosyon miktarlarında iyileşme konuşuluyor. Üniversite maaş promosyonlarında görülen yükseliş bedelinin MEB’e bağlı çalışma gösteren öğretmen promosyonlarında da işlevsel olarak görülmesi isteniyor.

15 EYLÜLDE 3 YILLIK ÖĞRETMENLİĞİ DOLANLAR DİKKAT!

Promosyon rakamları bulunan ile göre de değişebiliyor. Doğu illerinde öğretmen promosyonlarında büyük bir artış fark ediliyor. Özellikle Manisa ve Ağrı gibi illerde öğretmen promosyonlarındaki yükseliş gözle görülür derecede hissediliyor. Bu durumun Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm okullara ve öğretmenlere sunulması isteniyor. 3 aylık promosyon için 20.000 TL peşinat beklentisi oluşmuştu.  Bu durumda aylık olarak rakam 580 TL üzerine denk geliyor. 15 Eylül tarihi itibariyle 3 yılını dolduracak olanlar için toplamda 20.880 TL’lik tek seferlik ödeme yapılacağı söyleniyor. Okullarda bu rakam illere göre değişebiliyor.

İLLERE GÖRE ÖĞRETMEN PROMOSYON ÜCRETİ

Güncellenen öğretmen maaşlarındaki değişiklik promosyon ücretlerinde de farklılığı beraberinde getiriyor. İllere göre yapılan ödemeler farklılaşabiliyor. Manisa’da öğretmene ödenen promosyon tutarı 20.000 TL’yi bulurken bu rakam Kütahya’da 10.000 TL’yi bulabiliyor. Banka ile yapılacak anlaşmaya göre değişim gösterebiliyor.

  • İstanbul Pendik’teki bir okulun promosyon tutarı 8.500 TL
  • Ankara Çankaya’daki bir okulun promosyon tutarı ise 9.550 TL
  • Ağrı’da bu rakam 20.000 TL’ye çıkarken
  • Milas’ta 6.500 TL’yi geçemiyor.

YÜKSEK PROMOSYONDAN NASIL YARARLANILIR?

Öğretmen promosyonları belirli bankalar aracılığı ile yatırılıyor. Banka ile okul işbirliği yapıyor. Ardından bir sonraki maaşa promosyon tutarı yansıtılıyor. 2022 yılında öğretmene ödenecek olan promosyon tutarı bulunan il ve ilçeye göre değişebiliyor. Yeni atanmış olan bir öğretmen de bu promosyon tutarından yararlanabiliyor.

Öğretmenlerin düzenli olarak maaşlarını çektikleri bankayı değiştirme fırsatı bulunuyor. Banka promosyon sözleşmeleri 3 yıllık olarak tanımlanıyor. Bu süreyi tamamlayanlar farklı bir bankaya geçiş yapabiliyor. Geçiş yapılan bankanın o yıl ki promosyon rakamından yararlanılabiliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.