Ekonomi

2022 Polis maaşları ne kadar oldu? En düşük polis maaşı kaç TL? Sivil polis, yunus polisi, PÖH…

Kariyer hayatını devlet garantisi altına almak adına meslek arayışı içerisinde olan gençlerin büyük bir çoğunluğu, nasıl polis olabileceklerini araştırmaya devam ederken son günlerde promosyon ödemeleri ile gündemden düşmeyen polislerin güncel maaş tutarları da sıklık ile aramalara konu olmaya başladı.

Yeni dönemde polislik sınavlarına hazırlanan veya hazırlanmak isteyen gençler, son memur maaşı zammından sonra polis maaşlarının nasıl değişiklik gösterdiğini araştırmaya başladı. Bu noktada yapılan zamdan sonra oluşan yeni maaş listesi, kamuoyu ile paylaşıldı.

POLİS MAAŞLARINA ZAM YAPILDI!

Her yıl, yılın iki 6 aylık periyoduna ilişkin enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte maaşlarına zam alan polisler, son zamlarını 4 Temmuz tarihinde açıklanan enflasyondan sonra aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temmuz ayının başında yapmış olduğu açıklama ile birlikte, polis maaşlarına gelen yılın ikinci zam oranı, kamuoyu ile paylaşıldı.

Temmuz ayının başında hem Türkiye İstatistik Kurumu hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan resmi açıklamalardan sonra polis maaşlarına yüzde 41,69 oranında temmuz zammı yansıtıldı. 2023 yılının ocak ayında daha büyük bir zam oranı ile karşılaşacakları iddia edilen polislerin, 2022’nin son 6 ayında alacakları net maaş tutarları merak konusu oldu.

EN YÜKSEK VE EN DÜŞÜK POLİS MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Temmuz ayının başında yapılan enflasyon açıklamasından sonra yeni zam oranı ile duyurulmuş olan polis maaşları, gündemde sıklık ile yer almaya devam ederken en düşük ve en yüksek polis maaşları da merak edilmeye başlandı.

Memuriyette geçirilen zamana ve kıdeme göre değişiklik gösteren polis maaşları, kariyer planlamasını polis olmak üzere oluşturmuş olan gençler tarafından sıklık ile araştırılmaya devam ediliyor. Yapılan son maaş açıklamalarına göre 2022 yılının son 6 aylık dönemi içerisinde ödenecek olan en düşük polis maaşı 13 bin 125 TL, en yüksek polis maaşı ise 15 bin 935 TL olarak bildirildi.

2022 GÜNCEL POLİS MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Temmuz ayının başında Türkiye İstatistik Kurumu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan resmi açıklamalardan sonra maaşlarına yüzde 41,69’luk temmuz zammı aldıkları öğrenilen polisler, henüz polis olmayan gençler tarafından yakın takibe alındı. Kariyer planlaması içerisinde polis olma hedefi olan gençler, güncel polis maaşlarını araştırmaya başladı. Yapılan son temmuz zammından sonra güncel polis maaşları, şu şekilde açıklandı:

  • Başkomiser maaşı: 15.810 TL
  • Yeni polis maaşı: 13.125 TL
  • Polis Özel Harekat maaşı: 13.315- 14.829 TL
  • Yunus polis maaşı: 13.125- 13.950 TL
  • Komiser maaşı: 14.155- 15.935 TL
  • Sivil polis maaşı: 13.125- 13.950 TL
  • Trafik polisi maaşı: 13.125- 13.950 TL
  • Kadın polis maaşı: 13.125- 13.950 TL
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.