Editörün SeçimiEkonomi

2022’nin en etkili 10 FinTech şirketine kripto damgası: Bitcoin ve Ethereum düşüne karşın 5 şirket listeye girdi!

Finansal teknoloji endüstrisindeki genişleme, dünyayı bir gelgit dalgası gibi süpürüyor ve beraberinde dijital ödeme cüzdanlarını, yatırım platformlarını ve kripto para borsalarını getiriyor.

20 Eylül’de Utility Bidder tarafından Finbold ile paylaşılan bir araştırmaya göre, 2022’deki en önde gelen on fintech kuruluşundan beşi kripto şirketleri . Bu araştırma, genel bir fintech endeksi puanı elde etmek için değer, finansman, sosyal takip ve internet görünürlüğü gibi çeşitli faktörleri hesaba kattı.

İlk on firma arasında, dünyanın en büyük takas edilemez token ( NFT ) pazarı olan OpenSea, listedeki blok zinciri ve kripto para firmaları arasında, kişisel finans şirketi Chime’ın hemen arkasında, 8.61 genel fintech puanı ile  ikinci ve en yüksek sırada yer aldı. İlk ondaki diğer kripto ve blok zinciri firmaları arasında, yedinci ila onuncu sıraya göre sıralanan kripto para borsası FTX , Chainalysis, Fireblocks ve Circle yer alıyor.

Çalışma, Forbes’un 2022 Fintech listesindeki 50 fintech şirketini şu dört faktöre göre analiz etti: toplanan toplam fon, bilinen en son değerleme, 10 Ağustos 2022 itibariyle Twitter takipçi sayısı ve Temmuz 2021 arasındaki yıllık küresel arama sayısı. ve Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı’ya göre Haziran 2022.

Her şirkete, her faktör için on üzerinden normalleştirilmiş bir puan verildi ve nihai sıralamayı belirlemek için dört puanın hepsinin ortalaması kullanıldı.

Fintech Sektörünün 2022’de Büyümeye Devam Etmesi Bekleniyor

İlginç bir şekilde, fintech sektörünün 2022’de 150 milyon sterlinden (171.4 milyon dolar) fazla olması bekleniyor ve uzmanlar, rapora göre bu rakamın 2024 yılına kadar 175 milyon sterlini (228,5 milyon dolar) aşacağını tahmin ediyor.

İlginç bir şekilde, fintech sektörünün 2022’de 150 milyon sterlinden (171.4 milyon dolar) fazla olması bekleniyor ve uzmanlar, rapora göre bu rakamın 2024 yılına kadar 175 milyon sterlini (228,5 milyon dolar) aşacağını tahmin ediyor.

Verilere göre, Robinhood , 2021’de finansman ve Google aramaları açısından diğer tüm finansal teknoloji şirketlerini geride bırakarak en önde gelen finansal teknoloji şirketi oldu.

Geçen yılın en etkili beş fintech firmasından geri kalan dördü Stripe, Kraken , Klarna ve Wise idi . Bu yıl Robinhood, Kraken, Klarna ve Wise, Forbes’rbes’in fintech endüstrisindeki en iyi 50 şirket listesine girmedi.

2022’de fintech endüstrisindeki en etkili kuruluşların yarısı, ayı piyasasından sert bir şekilde etkilenen ve aynı zamanda çok sayıda iflas ve düzenlemeyle ilgili belirsizliklerle boğuşan kripto para birimi ve blok zinciri sektöründen geldi ve sonuçlarını daha da ilgi çekici hale getirdi.

Enis Mutlu - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com’da gazeteci, haber editörü. Son dakika ekonomi, hisse senetleri, kripto para haberlerini sizlerle paylaşıyorum. Finans dünyası ve para piyasalarına dair tüm gelişmeleri benimle yakalayın!
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN:
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.