Gündem

21 Eylül 2022 EYT’de son durum: Bakan Bilgin EYT yasası için tarih verdi! EYT’lilerin ilk maaşları ne zaman yatacak?

Sene başından bu yana Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın sorumluluğunda olan pek çok konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Bakan Vedat Bilgin, ocak ayının başında yapmış olduğu açıklamada bu sene 3600 ek gösterge başta olmak üzere birçok konu hakkında düzenleme çalışmalarının yürütüleceğini ifade etmişti.

Yaklaşık olarak 23 yıldır milyonlarca vatandaşın mağduriyet yaşamasına sebep olan EYT konusunun da bu sene içerisinde gündeme geleceğini müjdeleyen Bakan Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada düzenleme çalışmalarının başladığını ifade etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından verilen EYT müjdesinin ardından milyonlarca vatandaş söz konusu çalışmaların kimleri kapsayacağını, düzenleme çalışmalarının neye göre yapılacağını, maaşların ne zaman yatacağını ve konuya ilişkin diğer detayları araştırmaya başladı.

EYT yasası için düzenleme çalışmalarının başladığının duyurulmuş olduğu ilk günden bu yana konuya ilişkin birçok iddia ortaya atıldı. EYT düzenlemelerinin neye göre yapılacağı konusunda birçok farklı model iddiası gündeme gelirken hangi modelin kullanılacağı sıklık ile sorgulanmaya başlandı. Geçtiğimiz günlerde bir etkinliğe katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, konuya ilişkin detaylı açıklamalarda bulunarak yanlış bilgilerin önüne geçti. Ayrıca Bakan Bilgin, EYT düzenlemelerinin ne zaman son bulunacağına ilişkin de resmen tarih verdi.

EYT’DE TEK FORMÜL AÇIKLAMASI!

Ülke sınırları içerisinde yaşayan milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren EYT çalışmaları, geçtiğimiz haftalarda resmen başladı. Konuya ilişkin birçok iddia ortaya atılırken üzerinden durulan başlıklardan birisi de EYT formülleri oldu.

Bugüne kadar EYT düzeleme çalışmalarına ilişkin sessizliğini koruyan ve “çalışmalar bitince göreceğiz” diyerek konunun ucunu açık bırakan hükümet yetkilileri, geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklama ile sessizliklerini bozmuş oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan resmi açıklamada EYT düzenleme çalışmalarına ilişkin ortaya atılan Almanya ve Hollanda modellerinin doğru olmadığı, EYT için yalnızca tek formül üzerinde durulduğu bilgisi kaydedildi.

EYT ARALIK AYINDA MECLİS’TE!

Daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda edinilen bilgiye göre EYT çalışmalarının en geç 2023 yılının ocak ayında Meclis’e sunulacağı öğrenilmişti. Geçtiğimiz günlerde EYT çalışmalarına ilişkin yeni açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, söz konusu düzenlemeler ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Milyonların merak ile beklediği EYT sorunu, en geç aralık ayı içerisinde Meclis’e intikal ettirilecek. Bu konuya ilişkin çalışmalar son sürat devam ediyor.”

EYT’LİLERİN MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

EYT düzenleme çalışmalarının Meclis’ten geçmesi durumunda ilgili grupta yer alan vatandaşların maaşları şubat ayında hesaplarına geçecek. Ancak diğer emeklilik kategorilerinde olduğu gibi EYT’liler için de maaş alabilmek için başvuru yapmaları şartı aranacak.

 

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.