Ekonomi

26 Eylül 2022 EYT’de son dakika gelişmesi! Bakan Bilgin açıkladı: Staj sigortası olanlar EYT kapsamında yeniden değerlendirilecek!

EYT düzenleme çalışmalarının son sürat devam ettiği şu günlerde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den yeni bir açıklama daha geldi. Bakan Bilgin yapmış olduğu yeni açıklamada staj sigortası bulunan vatandaşların yüzlerini güldürdü.

EYT’DE TEK FORMÜL AÇIKLAMASI!

Sene başından bu yana Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kapsamında olan düzenlemelere ilişkin çok çeşitli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ocak ayında yapmış olduğu konuşmada sene içerisinde EYT konusundan ele alınacağını müjdelemişti.

Seneler evvel değişen sigorta kanunu kapsamında prim ödemelerini ve sigortalılık sürelerini tamamlamış olmalarına rağmen yaş şartına takılan milyonlarca vatandaş, yıllardır hükümete sesleniyor ve emeklilik haklarının yasal çerçevede kendilerine tanımlanmasını istiyordu. Nihayet bu sene seslerini duyurmayı başaran EYT’li vatandaşlar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in EYT düzenleme çalışmalarının başladığını aktarması ile rahat bir nefes aldı.

Geçtiğimiz aylarda 3600 ek gösterge düzenlemelerini tamamlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, hemen akabinde “önümüzde duruyor” diyerek EYT çalışmalarına başladı. Son günlerde gündemi bir hayli meşgul eden ve 5 milyonu aşkın kişiyi yakından ilgilendirdiği bilinen EYT mevzusu, çok çeşitli iddialar ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Yapılan EYT çalışmalarına ilişkin herhangi bir açıklamada bulunulmamış olmasına istinaden düzenleme kapsamında Almanya ve Hollanda modellerinden yararlanılacağı bilgisi öne sürülürken geçtiğimiz günlerde katılmış olduğu bir etkinlik kapsamında açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, söylentilerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

EYT’ye ilişkin önemli açıklamalarda bulunmuş olduğu konuşmasında Almanya ve Hollanda modellerinin düzenleme çalışmalarına yer almadığını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, masada konuşulan tek formülün Türk formülü olduğunu ve detaylarının da ilerleyen günlerde açıklanacağını ifade etti.

EYT’DE STAJ SİGORTASI KARARI!

Emeklilik hesabında kullanılan formülde yer alan değişkenlerden birisi olan sigorta başlangıç tarihi, vatandaşların emekli olacakları yaşı hatta alacakları maaşın dahi önemli bir belirleyicisi olarak karşımıza çıkıyor. Emeklilik şartlarından olan sigortalılık süresinin sigorta giriş tarihine bağlı olması, girişin ne kadar erken yapılır ise emekliliğe o kadar katkıda bulunacağına işaret ediyor. Bu kapsamda eğitim hayatlarını tamamlamaları ile birlikte staja başlayan bazı meslek grupları, kanun kapsamında yalnızca sağlık primleri yatırıldığı için emeklilik konusunda bir avantaj elde edemiyor.

Geçtiğimiz günlerde staj sigortalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren bilgiler verdi. Bakan Bilgin, ümitlendiren açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Staj kapsamında sağlık sigortası yapılıyor ancak emeklilik sigortası yapılmıyor. Bu çok eski bir düzenleme. Bu konunun tekrar ele alınması gerekecek. Ben bu konuya ilişkin bir çalışma yaptırıyorum. Çalışmanın sonuçları nasıl olur, bunu EYT kapsamında değerlendirmek gerekir.”

EYT YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Geçtiğimiz günlerde EYT düzenleme çalışmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yasa teklifinin aralık ayında Meclis’e sunulacağını müjdeledi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir