Gündem

3 boyutlu hologramımız telefon dışına çıkmaya hazırlanıyor: Hologram arama teknolojisi ne zaman kullanılabilecek?

Gelişen teknoloji sonunda cep telefonlarına da üç boyutlu görüntülü konuşma uygulamasını sundu. Şu anda Avrupa’da belirli operatör firmaları tarafından kullanılan bu proje pilot uygulama olarak deneniyor. Mobil cihazlar yolu ile 3 boyutlu görüntülü arama yapabilmek günümüz çağında mümkün hale geliyor.

3 BOYUTLU HOLOGRAM TELEFON DIŞINA TAŞACAK!

Gelişen teknoloji olasılıkları ve ihtimalleri gerçekleşebilir seviyeye getiriyor. Mesafeleri görüntülü arama yoluyla kısaltan günümüz teknolojisi yeni eklentilerle bu faydayı farklı bir boyuta taşıyor. Bundan yıllar sonra tamamen doğal olarak görülecek hologram arama şu anda test aşamasında. Cep telefonu ile görüntülü görüşme yapmak istendiğinde 3 boyutlu teknolojiler ile kişinin hologramı telefondan dışarıya yansıtılarak görüşme sağlanabilecek. Gerçek zamanlı olarak yapılan aramalarda 3 boyutlu izlenebilme imkanı tanınacak. Platform şu anda belirli telekom operatörleri tarafından deneme aşamasında test ediliyor.

SANAL GERÇEKLİK GÖZLÜĞÜ GEREKECEK!

Projenin detayları belli oldu. Avrupa’da bazı Telekom operatörlerinin proje halinde sunduğu bu fikir sanal gerçeklik gözlüğü sayesinde kullanılabilir hale gelecek. Kişi karşı tarafı aramak istediğinde 3 boyutlu hologramı akıllı telefonun ön kamerasından belirecek. Bu hologramı görebilmek ise sanal gerçeklik gözlüğü ile mümkün olacak.

HOLOGRAM TEKNOLOJİSİ NASIL KULLANILACAK?

Kamera karşı taraftaki görüntüyü kendi içerisine hapsederek üç boyutlu görüntü olarak çevirip telefonun diğer ucundaki kişiye iletecek. Özel çevirici sayesinde holografik görüntü karşı tarafa yansıtılacak. Bu ancak sanal gerçeklik gözlüğü artırılmış gerçeklik gözlüğü ile görülebilecek.

HOLOGRAM ARAMA TEKNOLOJİSİ NE ZAMAN KULLANILABİLECEK?

Bu teknoloji yaygınlaşmaya başladığında ve denenme aşamasından başarılı şekilde geçtiğinde sanal gerçeklik gözlüğü ile beraber kullanılması gerekecek. Verilerin oldukça hızlı bir şekilde aktarılması gerektiği için burada 5G teknolojisi ile kullanılabilecek. Piyasalara hologram arama olarak tanıtılacak olan projenin önümüzdeki 2 yıl içerisinde tamamlanarak tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.