Gündem

3600 Ek Gösterge Bekleyenlere Müjde! 3600 Ek Gösterge Çalışmaları Tamamlandı!

3600 ek gösterge haberi bekleyenlere müjdeli haberi Ankara Yıldırım Beyazıt Üni. Öğr. Gör. Tarkan Zengin verdi. Zengin yaptığı açıklamada 3600 ek gösterge çalışmalarının tamamlandığı haberini verdi.

3600 Ek Gösterge Düzenlemesi

Milyonlarca kişinin merakla beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesi çalışmaları tamamlandı. Düzenleme sayesinde kamu alışanlarının enflasyona karşı haklarının korunması ve refah düzeylerinin arttırılması amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında öğretmen, polis, hemşire, din görevlileri ve diğer meslek gruplarında ki kamu personelinin refah seviyesinin yükseltilmesi planlanmakta. Hazine ve Maliye bakanlığı 3600 ek göstergeye dair çalışmalarını tamamlamasının ardından düzenleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak. 3600 ek gösterge onay sunulmasının ardından düzenlemenin içeriğine dair yapılan çalışmalar kamuoyuna duyurulacak. Düzenleme dört ana meslek grubunu kapsamakta. Düzenlemenin kapsamında kamu görevlilerinin tamamına da 500-600 gösterge verilmesi ihtimalide bulunmakta. Tamamlanan çalışma kapsamında 3600’ün üstünde ve altında olanlarında yararlanması mümkün olabilmekte.

Emekli Aylığı ve İkramiyeler

Tarkan Zengin 3600 ek gösterge çalışmasına dair yaptığı açıklamalarda emekli aylığı ve emekli ikramiyelerine dairde açıklamalarda bulundu. Zengin açıklamalarında 3600 ek göstergenin memur maşlarından daha fazla emeklilerin maaşlarına olumlu yönde etki edeceğini belirtti. 3600 ek gösterge düzenlemesine göre emekli maaşları memur maaşlarından daha fazla olacak. 3000 ek göstergenin 3600’e çıkması halinde maşlarda artışın yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Tarkan Zengin kamu çalışanlarının 3600 ek gösterge ile emekli olmaları halinde 169 bin TL olan ikramiyelerinin 206 bin TL olacağını belirtti. 3000 gösterge kapsamında 5. 275 TL maaş alan polis, hemşire ve diğer meslek gruplarının 3600 ek gösterge almaları halinde bu maaş miktarının 6.432 TL olacağına ve ciddi bir oranda zam yansıyacağına dikkat çekti.

Tazminat Yansıtma Oranları

Çalışanların ilk duyduklarında anlayamadıkları tazminat yansıtma oranına dair açıklama yapan Memur-sen tazminat yansıtma oranının artmasının bazı kamu görevlilerinin maaşlarında artışa neden olacağını belirtti. Tazminat yansıtma oranlarının yüzde 55 ile yüzde 255’ kadar çıktığını belirten Memur-sen bu oranın ek göstergeyi arttırmasa da maaşların artmasını sağlayacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.