Gündem

3600 Ek Gösterge Meclisten Geçti! Emekli Maaş Tutarı Ne Kadar Olacak? Emekli İkramiyesi Ne Kadara Yükselecek?

Uzun süredir beklenen çalışmanın sonuçları açıklandı. 3600 ek gösterge çalışmalarının sonuna gelindi. Yapılan çalışmalar sonrasında onlarca kamu çalışanı daha eşit ve rahat şartlara sahip olacak. Kapsamda yer alan meslek grupları da netleşti. Konu üzerine Ankara Yıldırım Beyazıt üniversitesi öğretim görevlisi Tarkan Zengin TRT Haber’e bazı değerlendirmelerde bulundu.

3600 Ek Gösterge Hangi Meslek Gruplarını Kapsıyor?

3600 ek gösterge çalışmaları nihayet sonlandı. Çalışmanın kapsamında; polisler, hemşire, öğretmen, din görevlileri ve farklı meslek grupları yer alıyor. Kamu personellerinin ilgilendiren 3600 ek göstergenin son şekli Cumhurbaşkanlığı tarafından değerlendirilip onaylanacak. Kamu ile paylaşılabilmesi için ön incelemenin yapılması bekleniyor.

4 Meslek Grubunda Olanlar Dikkat!

Konu ile ilgili alınacak yeni kararlar kamuoyu ile paylaşılmadan önce Ankara Yıldırım Beyazıt üniversitesi öğretim görevlisi Tarkan Zengin tarafından yapılan bu yeni düzenlemeye yönelik bazı açıklamalar geldi. Zengin konuşmasında 4 farklı meslek grubuna dikkatleri çekti. “Kapsamda belli kamu görevlilerinin tamamı ele alınıyor olabilir ancak 3600’ün üzerinde ek gösterge çalışması altında olanları da kapsaması mümkün olabilir” dedi. 3600 ek göstergenin emekli maaşlarına etkisinin memur maaşlarından daha çok olacağını dile getirdiği konuşmasında dikkat çeken bazı sözlere yer verdi.

“25 Yıl Boyunca Çalışan 1.156 TL Ek Fark Alacak”

Araştırma görevlisi Tarkan Zengin memurlardan daha çok emeklilere bu durumun fayda sağlayacağını ifade etti. Konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Net olarak şunu söyleyebiliriz ki 3000 ek göstergesi 3600’e çıktığı anda maaşlarda artış olacak. 25 yıl boyunca kamu çalışanı olarak görev yapmış bir kişi belirlenmiş meslek grupları içerisinde yer alıyorsa şu anda 5 bin 275 TL olarak aldığı emekli maaşı 6 bin 432 TL’ye ulaşacak. Sonuçta 1.156 TL’lik bir maaş farkı oluşacak. İkramiye tutarları 3600 ek göstergeden etkilenecek. Bu durumda 169 bin TL olan ikramiye 206 bin emekli ikramiyesi olarak çoğalmış olacak.

Emekli İkramiyesi Ne Kadar Artacak?

Emekli olmuş olan bir kişi 3000 göstergede almış olduğu 5 bin 627 TL tutarındaki maaşı 3600 ek gösterge onayı ile 6 bin 861 TL olacak. Bu durumda 1.234 TL zam farkı alacak. Zengine göre emekli ikramiyelerinde %20 ile 21 oranında bir yükselme görülebilecek. 25-30 yıllık kamu görevlisi olarak çalışma hayatı bulunmuş ve ardından emekli olmuş olan kişiler için maaşları %21 ya da 22 üzerinden çarpılarak hesaplanacak, dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.