Para Piyasaları

5 Eylül 2022 döviz kurlarında son durum: Dolar kuru yükselişini sürdürürken, euro kurunun alış seviyesi gerilemeye başladı! 1 sterlin kaç TL oldu?

Geride bıraktığımız yılın eylül ayında yükseliş trendine giren ve Merkez Bankası tarafından yapılan doğrudan müdahalelere rağmen oklarını bir türlü aşağı yöne çevirmeyen dolar kuru, beraberinde diğer döviz kurlarının da hareketlenmesine sebep oldu.

Dolar kurunun ve beraberinde de diğer döviz kurlarının yukarı yönlü hareketlerine faiz indirimi kararları ile doğrudan müdahale eden Merkez Bankası, tüm girişimlerine rağmen doların ve diğer kurların yükselmesine engel olmadı. Kasım ayında iyice artan yükseliş hızı, aralık ayının ortasında gelindiğinde döviz kurlarında rekor seviyelerin kayda geçmesine sebep oldu.

Aralık ayının ortasında 18 TL seviyesine ulaşan dolar kuru, 20 TL seviyesine ulaşan euro kuru ve 23 TL seviyesine ulaşan sterlin kuru, altın fiyatlarına da direkt olarak etki ederek altın piyasasının bir anda karışmasına sebep oldu. Döviz kurlarında ve altın fiyatlarında kayda geçen yüksek seviyeler, gündelik hayat akışı içerisinde satışa sunulan hizmet başlıklarının ve buna bağlı olarak da hizmet ürünlerinin yüksek oranlarda zamlanmasına ve vatandaşların ekonomik anlamda dara düşmelerine yol açtı.

2021 yılının son günlerinde yaşanan bu olumsuz ekonomik gelişmeler karşısında Merkez Bankası’nın yetersiz kalması, o dönem içerisinde düzenlenen kabine toplantısından yeni bir ekonomik model kararının çıkmasını sağladı. Kur korumalı TL vadeli mevduat sistemi kararının yürürlüğe girmesinin ardından ise hem döviz kurlarında hem de altın fiyatlarında sert bir gerileme yaşandı.

Ekonomi piyasalarında gözlenen ani gerilemeler gündelik hayat şartlarının bir nebze olsun rahatlayacağı konusunda tüketicileri umutlandırırken beklenen olmadı ve 2022 yılının başlaması ile birlikte dalgalı hareketler tekrar ortaya çıkmaya başladı.

Yeni döneme girilmesi ile birlikte sıkı para politikası kararları alan FED yetkilileri, şahin tonlu açıklamalarının yanı sıra arka arkaya faiz artırımı kararları açıkladı. Ek olarak şubat ayının sonunda da Rusya- Ukrayna savaşının başlaması, döviz kurlarını iyiden iyiye hareketlendirdi.

Son günlerde okları yukarı yönde olan ve yükseliş hızını arttıran dolar kuru, piyasaların bir anda karışmasına sebep oldu. Tam 20 yıl sonra euro kurunu aşan dolar kuru, yeni haftanın ilk gününde de arama motorlarında sıklık ile sorgulanmaya başladı. Tüketiciler ve yatırımcılar güncel döviz fiyatlarını merak ediyorlar.

5 EYLÜL 2022 GÜNCEL DOLAR KURU FİYATLARI

Bir süredir 18 TL’nin üzerinden işlem gören dolar kuru, yeni güne yine yukarı yönlü hareketler ile başladı. 5 Eylül 2022 saat 09:04 itibari ile güncel dolar kuru seviyeleri şu şekilde:

  • Dolar alış: 18,2099 TL
  • Dolar satış: 18,2156 TL

5 EYLÜL 2022 GÜNCEL EURO KURU FİYATLARI

5 Eylül 2022 saat 09:05 itibari ile güncel euro kuru fiyatları şu şekilde:

  • Euro alış: 17,9931 TL
  • Euro satış: 18,0195 TL

5 EYLÜL 2022 GÜNCEL STERLİN KURU FİYATLARI

5 Eylül 2022 saat 09:05 itibari ile güncel sterlin kuru fiyatları şu şekilde:

  • Sterlin alış: 20,8426 TL
  • Sterlin satış: 20,8944 TL
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.