Ekonomi

5 Eylül 2022 gümüş fiyatları: 1 gram gümüş kaç TL? Ons gümüş kaç dolar oldu? Gümüşe yatırım yapılmalı mı?

Son dönemlerde en çok konuşulan kıymetli metallerden olan gümüş, yeni güne yukarı yönlü hareketler ile başlarken gün sonunda da yükselmeye devam ediyor.

5 EYLÜL 2022 GRAM GÜMÜŞ FİYATLARI

Döviz kurlarının ani yükselişleri karşılığında son üç haftadır düşüş trendini sürdüren altın fiyatları sarı metal yatırımcılarını tedirgin etmeye başladı. Mevcut birikimlerini her daim güvenli liman olarak görülen sarı metale yatırmayı tercih eden yatırımcılar, bin TL’nin altına düşen gram altın ve diğer altın türleri karşısında şaşkınlık yaşadı.

Altın piyasasında yaşanan gerilemenin ardından son dönemlerin gözde yatırım araçlarından birisi olarak gösterilen gümüş metali büyük bir önem kazandı. Piyasa uzmanlarının yatırım değerlendirmelerini takip eden bir grup yatırımcı ve potansiyel yatırımcı, gümüşün gram fiyatını merak etmeye başladı.

Son işlem gününde 10,5968 TL seviyesinden kapatan gümüş, yeni haftanın ilk gününde yükselişe geçti. Bir ara 12 TL’ye kadar yükselen gümüşün gram fiyatı hala o seviyeden geride olsa da yeni günde de değer kazandı.

Yeni güne yukarı yönlü hareketler ile başlayan gram gümüşün 5 Eylül 2022 saat 16:46 itibari ile güncel alış- satış fiyatları şu şekilde açıklandı:

  • Gram gümüş alış: 10,62 TL
  • Gram gümüş satış: 10,63 TL

5 EYLÜL 2022 ONS GÜMÜŞ FİYATLARI

Küresel bazda da tıpkı ons altın gibi yakında takip edilen ons gümüş, son dönemlerde değer kaybı yaşan sarı metalden sonra arama motorlarında sıklık ile araştırılmaya başlandı. Yatırımcılar ve potansiyel yatırımcılar ons altına göre çok daha düşük seviyede olan ve piyasa uzmanlarının ısrarlı bir şekilde işaret ettikleri ons gümüş fiyatlarını merak ediyorlar.

Son işlem gününü 18,05 dolar seviyesinden kapatan ons gümüş, yeni haftanın ilk gününe hareketli başladı. Okları yukarı yönde olan ons gümüş, 5 Eylül 2022 saat 16:50 itibari ile şu alış- satış seviyelerinden işlem görüyor:

  • Ons gümüş alış: 18,20 dolar
  • Ons gümüş satış: 18,23 dolar

GÜMÜŞE YATIRIMI DEĞERLENDİRMELERİ

Altın fiyatlarında ve döviz kurlarında gözlenen yukarı yönlü hareketlerden sonra ekonomi piyasalarının bazı kararsızlıklara sebep olması, yatırımcıların ve potansiyel yatırımcıların yeni araştırmalar yapmalarına ve mevcut birikimlerini en iyi şekilde değerlendirmek adına uzman yorumlarında sığınmalarına yol açtı. Bu noktada da vatandaşlar tarafından yakından takip edilen isimlerden olan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, geçtiğimiz günlerde güncel yorumlarını yayınladı.

Altının savaş ortamında dahi güvenli bir yatırım aracı olarak değerlendirildiğini belirten Uzman İslam Memiş, son dönemlerde gümüşün de yabana atılmaması gereken değerli bir metal olduğuna dikkat çekti. Gram fiyatına bakıldığı zaman Türkiye’de gümüşün oldukça ucuz olduğunu belirten Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, gümüşün uzun vadede en çok kazandıran yatırım araçlarından biri olacağını ileri sürdü.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.