Para Piyasaları

6 Eylül 2022 Gümüş fiyatlarında sürpriz gelişme: Gümüşün gramı kaç TL oldu? Ons gümüş fiyatı yükseldi mi? Gümüş fiyatları ne zaman düşer ne zaman yükselir? Gümüşe yatırım yapmak…

2021 yılının son çeyreğinden bu zamana kadar dalgalı seyir içerisinde olan döviz kurları, altın fiyatlarını ve diğer emtia varlıklarını da direkt olarak etkilemeye devam ediyor. FED yetkilileri tarafından yapılan şahin tonlu açıklamaların yanı sıra Rusya- Ukrayna savaşının da devam ediyor oluşu, özellikle kıymetli metallerin hem tüketiciler hem de yatırımcılar tarafından yakından takip edilmesine sebep oldu.

Geçtiğimiz haftalarda ani bir atak ile 18 TL’lik rekor seviyesini aşan ve yeni günde de yukarı yönlü hareketlerini korumaya devam eden dolar kuru başta diğer döviz kurlarını olmak üzere kıymetli metal fiyatlarını da direkt olarak etkiledi. Doların yükselişine rağmen bir süre düşüş eğilimini koruyan altın fiyatları piyasada şaşkınlık yaratırken diğer popüler kıymetli metallerden olan gümüş, sık sık sorgulanmaya başlandı.

Son dönemlerde yakın takibe alınan ve piyasa uzmanlarının yatırım aracı olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşündükleri gümüş, yeni günde de hem tüketiciler hem yatırımcılar hem de potansiyel yatırımcılar tarafından araştırılmaya başlandı. Gümüş fiyatları, gümüşün yatırım aracı olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği ve gümüş fiyatlarının neyden etkilendiği merak konusu oldu.

6 EYLÜL 2022 GRAM GÜMÜŞ FİYATLARI

Döviz kurlarında gözlenen ani yükselişlerden sonra gümüş fiyatları da merak edilen emtia varlıkları arasında yer aldı. Son dönemlerde düşüşe geçen ve dün bu saatlerde 10,62 TL alış 10,63 TL satış seviyelerinden işlem gören gram gümüş, 6 Eylül Salı saat 11:22 itibari ile şu seviyelerden işlem görüyor:

  • Gram gümüş alış: 10,79 TL
  • Gram gümüş satış: 10,80 TL

6 EYLÜL 2022 ONS GÜMÜŞ FİYATLARI

Altının ons fiyatında olduğu gibi gümüşün ons fiyatında da çeşitli değişiklikler yaşanmaya devam ediyor. Dün bu saatlerde 18,20 dolar alış 18,23 dolar satış seviyelerinden işlem gören ons gümüş, 6 Eylül Salı saat 11:23 itibari ile şu seviyelerden işlem görüyor:

  • Ons gümüş alış: 18,39 dolar
  • Ons gümüş satış: 18,42 dolar

GÜMÜŞ FİYATLARI NEYDEN ETKİLENİR, GÜMÜŞE YATIRIM YAPILMALI MI?

Son dönemlerde okları yukarı yönde olan döviz kurları, yatırımcılarını sevindirmeye devam ederken altın fiyatlarının bir anda gerilemesi altın yatırımcılarını endişelendirmeye başladı. Konuya ilişkin araştırmalar yapan ve birikimlerini hangi piyasada değerlendirmelerine karar vermek isteyen potansiyel yatırımcılar ile yatırımcılar, güncel gümüş yorumlarını araştırmaya başladı.

Arz- talep dengesi, faiz kararları, nakit para akışı, kurlarda gözlenen değer kayıpları gibi faktörlerden etkilenen gümüş, uzmanlara göre son dönemlerin en iyi yatırım araçlarından birisi olma yolunda ilerlemeye devam ediyor. Son verilere bakıldığında altına göre daha çok kazandırdığı gözlenen ancak ucuz olması sebebi ile büyük karlara geçilmesi için oldukça sabır gösterilmesi gereken gümüşün, uzun vadede iyi bir yatırım aracı olduğu iddia ediliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.