Ekonomi

7 Eylül 2022 evde bakım maaşları yattı mı? Evde bakım maaşları ne zaman yatacak? Evde bakım maaşı 2022 ne kadar?

Ülke sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlar tarafından yakından takip edilen kamu kurumlarından olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, eylül ayına girilmesi ile birlikte evde bakım parası hizmeti ile gündemde kalmaya devam ediyor. İhtiyaç sahipleri, eylül ayı evde bakım paralarının ne zaman yatacağını merak ediyorlar.

EVDE BAKIM MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK 7 EYLÜL?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın geliştirmiş olduğu sosyal yardım modellerinden olan evde bakım maaşı, eylül ayına girilmesi ile birlikte arama motorlarında sıklık ile sorgulanmaya başlanan konu başlıklarından birisi oldu. Bakanlığın ilgili hizmetinden yararlanan vatandaşlar, eylül ayı ödemelerinin ne zaman hesaplara aktarılacağını merak ediyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 20’yi aşkın sosyal yardım modellerinden birisi olan engelli yardım parası, her ayın 15’i ile 30’u arasında hesaplara aktarılmaktadır. Şehir sıralamasına göre yatırılan yardım paraları, e- devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. Ayrıca evde bakım parasını Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alan ihtiyaç sahipleri, cep telefonlarının mesajlar kısmından BAKIYE yazıp 4747’ye kısa SMS atarak da yardım paralarının yatıp yatmadığını öğrenebilmektelerdir.

EVDE BAKIM MAAŞ NE KADAR, BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Geliştirdiği sosyal yardım modelleri, sunduğu fiziki yardımları ve diğer hizmetleri sayesinde ülke sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlar tarafından yakından takip edilen kamu kurumlarından olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, evde bakım maaşı hizmeti de sunmaktadır. Kendi bakımını üstlenemeyecek derecede engele sahip olan vatandaşlar ve diğer yaşlı vatandaşlar için geliştirilmiş olan bu yardım modeli kapsamında ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına her ay ücret yatırılmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın düzenli ödemeye sahip olan yardım modellerinden olan evde bakım parası, sağlık raporunda “ağır engelli” ibaresi bulunan ihtiyaç sahiplerini kapsamaktadır. İhtiyaç sahipliğini gelir testi ve diğer belgeler ile kanıtlayan tüm vatandaşlar, bu hizmetten yararlanabilmektelerdir.

Son asgari ücret zammı ile birlikte tekrar hesaplanan evde bakım maaşı, bin 798 TL’den 2 bin 706 TL’ye yükseltilmiştir.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NEREDEN VE NASIL YAPILIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın geliştirmiş olduğu sosyal yardım modellerinden olan evde bakım maaşı hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, söz konusu yardım hizmetine nereden ve nasıl başvuru yapabileceklerini araştırmaya başladılar. Bakanlık, resmi internet sitesi aracılığı ile yayınlanmış olduğu metinde konuya ilişkin ayrıntılı bilgileri paylaştı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın evde bakım maaşı hizmetinden yararlanmak isteyen engelli veya yaşlı bireyler hem online ortam üzerinden hem de durumları el veriyor ise fiziken yardım başvurusunda bulunma hakkına sahiplerdir. Bakanlık e-devlet, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile Sosyal Hizmet Müdürlükleri aracılığı ile başvuruları kabul etmektedir. Konuya ilişkin önemli bir noktaya değinen kamu kurumu, fiziki başvurunun ilgili bireyin bakımından sorumlu kişi tarafından da yapılabileceğini belirtmiştir.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.