Para Piyasaları

7 yıldır uyuyan BTC’ler uyandı, işlem sonrası piyasada endişe başladı!

Kripto para piyasalarında, erken dönem Bitcoin (BTC) yatırımlarının yıllar sonra harekete geçmesi, kripto para topluluklarında heyecan ve merak uyandırıyor. Zira uzun vadede bakıldığında, dünyada en fazla getiri sağlayan yatırım araçlarından biri Bitcoin oldu. Ancak yatırımcıların neredeyse tamamı kısa vadeli yatırımlarla piyasaya gir-çık yaptığı için, bu yatırımlardan elde edilen kazançlar, ilk dönem yatırımcılarının uzun vadede elde ettikleri kazançlar kadar gösterişli olmadı.

Bu noktada ise erken dönem Bitcoin yatırımlarının çok uzun süreler sonra harekete geçmesinde ise hatırlanan ya da bulunan kayıp hesap şifreleri genellikle devreye giriyor. Benzer bir senaryoda, 7 yıldan daha uzun süredir uykuda olan bir Bitcoin cüzdanının bu yıl 4. kez hareket ettiği görülüyor.

BU YIL 4. KEZ BENZER İŞLEMLER KAYDEDİLDİ

Kripto para analiz firması CryptoQuant, 29 Ağustos Pazartesi günü paylaştığı zincir analizi Quicktake’te, yaklaşık 7 ile 10 yıllık 5.000 Bitcoin’in, tek bir blokta harcandığını ortaya koydu. Raporda bu hareketin, piyasalarda daha fazla negatif etkiye veya konsolidasyona yol açabileceği belirtildi. Öte yandan 2022 yılında böyle bir işlemin 4. kez gerçekleşmiş olması da dikkat çekti. Bu hareketlerin her birinde Bitcoin bir fiyat düzeltmesi yaptı ve fiyat, Mayıs ayında benzer bir işlem gördükten sonra, düşmeden önce yaklaşık bir ay boyunca değişti.

HAREKETSİZ CÜZDAN UYANDI, ENDİŞE BAŞLADI

Sunulan analiz raporuna göre 29 Mart tarihinde 10 bin 328 adet Bitcoin, hareketsiz bir adresten taşındı. Söz konusu dönemde Bitcoin yaklaşık 47 bin 700 dolarda işlem görüyordu. Bu taşıma işleminden sonra bu hareket Bitcoin’in yerel bir yüksek seviyede olduğunu ortaya koydu ve Bitcoin fiyatında söz konusu hamlenin ardından bir geri çekilme yaşandı. Bu nedenle de 7 yıldır uykuda olan cüzdanın harekete geçmesi, piyasalarda yeni bir endişeyi de tetikledi.

Kripto para piyasasının tanınan analistlerinden Maartun, son olarak gerçekleştirilen 5 bin Bitcoin işlemini, 2 bin 800 Bitcoin’in taşındığı Mayıs ayındaki işlemle karşılaştırdı. Ancak bu noktada analist, Mayıs ayında yapılan işlemin aksine son işlemde taşıma işleminin bir kripto para borsasına olmadığını da belirtti. Konuya ilişkin düzenlenen bir ankette, yatırımcıların %92’si bu hamleyi “bir düşüş habercisi” olarak yorumladı. Analist Maartun da anket sonrası açıklamalarda bulundu.

BTC’LERİN TAŞINMASI NE ANLAMA GELİYOR?

Maartun konuya ilişkin değerlendirmesinde “Bunun piyasada nasıl bir etkisi olacağını söyleyebilmek zor. Bu kesinlikle bir yükseliş işareti değil ancak daha fazla olumsuzluk mu yoksa sadece bir konsolidasyon mu göreceğiz, bundan emin değilim” sözlerini dile getirdi.

Maartun’un değerlendirmelerinin yanı sıra, uzun süredir hareketsiz olan yüklü miktarlardaki Bitcoin birikimlerinin başka adreslere taşınması, hamleye göre piyasalarda düşüş ya da yükseliş işareti olarak yorumlanabiliyor. Son olarak 7 yıllık uykudan uyanarak taşınan 5 bin Bitcoin’in taşınmasıyla, ortaya “negatif” bir görünümün çıkma ihtimalinin daha baskın olduğu öne sürülüyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.