Ekonomi

8 Eylül 2022 evde bakım parası yatan iller: Evde bakım maaşı hangi illere yattı? Evde bakım maaşı başvurusu nereden ve nasıl yapılır? Evde bakım maaşı güncel tutar 2022

Binlerce ihtiyaç sahibinin erişimine açık olan evde bakım paraları, yeni günde de sıklık ile sorgulanan konu başlıklarından birisi oldu. Vatandaşlar, 8 Eylül tarihinde evde bakım parası yatmış olan illeri merak ediyorlar.

EVDE BAKIM MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK 8 EYLÜL?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan sosyal yardım modellerinden birisi olarak hizmete sunulan evde bakım maaşı, eylül ayına girilmesi ile birlikte gündemde sık sık yer almaya başladı. Söz konusu yardım hizmetinden faydalananlar veya yeni ay itibari ile ilk kez faydalanacak olanlar, maaşların yatıp yatmadığını öğrenmeye çalışıyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı her ay olduğu gibi bu ay için de evde bakım paralarının yatış tarihlerini 15- 30 Eylül olarak planladı. Bu kapsamda ilgili ihtiyaç sahiplerine ikamet ettikleri illere göre sırası ile karşılıksız ödeme tutarlarını aktaracak olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yatırım işlemlerine ayın ortası itibari ile başlayacağını bildirdi.

Ayın 15’inden itibaren hesaplara yatırılmaya başlanacak olan evde bakım paraları için sorgulama bilgilendirmesi de yapıldı. Bakanlık ilgili ödemenin hesaba aktarılıp aktarılmadığını merak eden vatandaşların, e- devlet üzerinden sorgulama yapabileceklerini belirtti. Ziraat Katılım Bankası hesabından evde bakım maaşlarına erişim sağlayan vatandaşların da e- devlet sisteminin yanı sıra cep telefonlarından BAKIYE yazıp 4747’ye kısa SMS göndererek maaşlarının yatıp yatmadığını öğrenebilecekleri bilgisi kaydedildi.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından erişime açılan evde bakım maaşı hizmetinden henüz yararlanmayan vatandaşlar, ilgili ödeme hizmetine başvuru yapabilmek için hangi şartları sağlamaları gerektiklerini araştırmaya başladı. Bakanlık resmi iletişim kanalları aracılığı ile konuya ilişkin ayrıntılı bilgileri paylaştı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2 bin 706 TL’lik evde bakım maaşı hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşların, öncelikle bakıma muhtaç olmaları ve adlarına düzenlenmiş olan sağlık raporlarında “ağır engelli” ibaresinin yer alması gerekmektedir. Sağlık raporlarında bu ibareye sahip olan vatandaşlardan gelir testi istenmekte ve ilgili test aracılığı ile ihtiyaç sahibi olduğunu kanıtlayan vatandaşlara söz konusu yardım hizmeti sunulmaya başlanmaktadır.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NEREDEN VE NASIL YAPILIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın son asgari ücret zammı ile birlikte 2 bin 706 TL’ye yükseltmiş olduğu evde bakım parasından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahipleri, söz konusu yardım modeline nereden ve nasıl başvuru yapabileceklerini sorgulamaya başladı. Bakanlık ilgili sorgulamalara yönelik gerekli ayrıntıları paylaştı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın geliştirmiş olduğu sosyal yardım modellerinden evde bakım parası hizmetine erişim sağlamak isteyen ihtiyaç sahiplerinin bizzat veya bakımlarından sorumlu kişiler aracılığı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına veya Sosyal Hizmet Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.