Ekonomi

9 Eylül 2022 gümüş fiyatları yükseldi Gram gümüş ve ons gümüş değer kazandı! Gümüş fiyatları niçin düşer? Gümüş fiyatlarını ne belirler?

Bir süredir yükselişte olan dolar kuru, aralık ayında 18,36 TL ile kırmış olduğu tarihi rekora adım adım yaklaşmaya devam ederken ekonomi piyasalarında da şaşkınlığa sebep oldu. Dolar kurunun agresif çıkışına karşın değer kaybı yaşayan emtia varlıkları, haftanın son işlem gününde tüketiciler ve yatırımcılar tarafından yakın takibe alındı.

Haftalardır yukarı yönlü hareketleri devem eden dolar kuru, altın fiyatlarının ve diğer emtia fiyatlarının gerilemesine sebep oldu. Dolar kuru karşısında değer kaybı yaşayan emtia varlıklarından birisi de gümüş oldu.

Son dönemlerde hem uzmanlar hem de potansiyel yatırımcılar tarafından sıklık ile gündeme gelen gümüş madeni, ortaya konan verilere göre altına göre daha çok kazandırmaya devam ederken birikimlerini değerlendirmek isteyen tüketicilerin de alışkanlıklarını değiştirdi. Şu an ucuz fiyatları ile dikkat çeken gümüş madeninin uzun vadede kazandıran bir yatırım aracı olarak değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken piyasa analistleri, yorumları sayesinde gümüş alımlarında da artış yaşanmasını sağladı.

Gümüş madeninin yakın takibe alınması ile birlikte gümüş fiyatları da sıklık ile sorgulanmaya başlandı. Vatandaşlar, haftanın son işlem gününde gram gümüş ve ons gümüş fiyatlarını merak ediyorlar.

9 EYLÜL 2022 GRAM GÜMÜŞ FİYATLARI

Bir süredir yükselişte olan dolar kuruna karşı günlerdir değer kaybı yaşayan gram gümüş, haftanın son işlem gününe hareketli başladı. Dün bu saatlerde 10,90 TL alış 10,92 TL satış seviyelerinden işlem gören gram gümüş, 8 Eylül Perşembe gününü 10,8781 TL seviyesinden kapattı.

Yeni güne yukarı yönlü hareketler ile başlayan gram gümüş, 9 Eylül Cuma saat 13:49 itibari ile şu seviyelerden işlem görüyor:

  • Gram gümüş alış: 11 TL
  • Gram gümüş satış: 11,01 TL

9 EYLÜL 2022 ONS GÜMÜŞ FİYATLARI

Küresel bazda yakından takip edilen emtia varlıklarından olan ons gümüş, dün bu saatlerde 18,50 dolar alış 18,53 dolar satış seviyelerinden işlem gördü. 8 Eylül Perşembe gününü 18,53 dolar seviyesinden kapatan ons gümüş, son işlem gününe hareketli başladı. 9 Eylül Cuma saat 13:50 itibari ile günce ons gümüş alış- satış seviyeleri şu şekilde açıklandı:

  • Ons gümüş alış: 18,76 dolar
  • Ons gümüş satış: 18,79 dolar

GÜMÜŞÜN YÜKSELİŞİ VE DÜŞÜŞÜ NEYE BAĞLI?

Gümüş yatırımlarına olan taleplerin artması ile birlikte gümüş fiyatlarını etkileyen faktörler de araştırılmaya başlandı. Uzman isimler diğer varlıklarda olduğu gibi faiz kararlarının, arz- talep dengesinin, nakit para akışının ve kurlarda gözlenen hareketliliklerin, gümüşün alış ve satış seviyelerine direkt olarak etki ettiğine işaret etti. Uzun vadede iyi oranlarda kazandırdığı öne sürülen gümüş için uzmanlar tarafından belirtilmiş olan etki faktörlerinin yakından takip edilmesi gerekiyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.