Gündem

ABD açık iş pozisyonu rekor seviyeye ulaştı: İşsizlik maaşı başvuruları en düşük seviyelere geriledi

Amerika’da işsizlik maaşı başvuruları geçtiğimiz haftaya göre 200 binin üzerinde gerileme yaşadı. Yapılan başvurular elde edilen son rakamlarda 3 haftalık süreçte düşüş trendini koruyor.

İŞSİZLİK MAAŞ BAŞVURUSU 232 BİNE GERİLEDİ!

Amerika’da işsizlik maaşı başvuruları geçtiğimiz hafta 232 bin’e kadar gerileme gösterdi. Çalışma Bakanlığı verilerine bakıldığında Eylül ayına giriş yapmadan önceki süreçte hafta bitişini 5 bin düşüşle korudu. Bu düşüş sonrasında 232 bin’e ulaşılmış oldu. Yapılan başvurular iki ayın en düşük seviyelerini ortaya koydu.

ANALİZ SONUÇLARI ORTAYA ÇIKTI: TEMMUZDAN BERİ EN DÜŞÜK SEVİYELER GÖRÜLDÜ!

Bloomberg anketi sonuçlarına bakıldığında katılan ekonomistlerin ortaya koyduğu rakamlar da tahminen 248 bin civarındaydı. Başvurular sürdürülürken 20 Ağustos’ta sona eren hafta elde edilen rakamlar 1,41 milyondan 1,44 milyona yükseliş göstermişti. Ancak 4 haftalık ortalamalara bakıldığında bu rakam Temmuzun 9’undan beri en düşük seviyeyi veriyor.

AÇIK İŞ POZİSYONU REKOR SEVİYEDE!

İşsizlik maaşı başvurularındaki rakamlar her ne kadar düşük olsa da konut ve teknoloji sektörlerindeki şirketler ekonomideki yavaşlamaya dikkat çekiyor. Bu nedenle küçülmeye yönelik adımlar atılıyor. Son olarak Snapchat uygulamasının başında bulunan yöneticiler maliyetleri azaltabilmeye yönelik çalışanlarının %20’sini işten çıkarmaya gideceğini duyurmuştu. Salı gününden itibaren elde edilen verilerde açık iş pozisyonu ise Temmuz ayında rekor seviyelere ulaştı.

SALGIN ÖNCESİNDEKİ DÖNEME GERİ DÖNÜLDÜ!

Elde edilen verilere bakıldığında salgın dönemi ile başlayan işsizlik sürecinde gerileme yaşandığı fark edildi. Oluşturulan raporlarda salgın dönemi öncesindeki seviyeye geri dönüldüğü fark edildi. %3,5 gerileme bu dönemdeki düşüşü ortaya koydu. Haziran ayında da belirli bir düşüş fark ediliyordu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.