Ekonomi

ABD enflasyon oranları açıklandı, uzmanlar tahminlerini güncelledi: Fransa’nın dev bankası, altın için tarih verdi!

Hem ülkemizin hem de diğer dünya ülkelerinin en büyük ekonomik problemlerinden birisi olan artan enflasyon, ABD’de de gündemde kalmaya devam ediyor. Dün açıklanan ABD enflasyon oranının beklentilerin üzerinde çıkmasından sonra uzmanların piyasalara ilişkin uzun vadeli yorumları, değişmek durumunda kaldı.

ABD ENFLASYONU AÇIKLANDI!

Tüm dünyada olduğu gibi Amerika’da da en büyük ekonomik problemlerden birisi olmaya devam eden enflasyon, yeni ayda da ülkenin ekonomik gündeminde büyük yankı uyandırdı. ABD’de hesaplanan enflasyonun FED’in faiz artırımı kararlarına ve oradan da küresel piyasalara direkt olarak etki ediyor oluşu, ABD verilerinin ülkemiz tarafından da yakından takip edilmesine yol açtı.

Dün akşam saatlerine doğru açıklanan ABD enflasyonu, bu ay da beklentilerin üzerinde seyretti. Bu durum karşısında hem ons altında hem gram altında hem de diğer altın türlerinde gerileme kaydedildi.

100 BAZLIK FAİZ ARTIRIMI İDDİASI!

Sene başından bu yana artan enflasyona bağlı olarak para politikalarında sıkılaşmaya giden ve bu kapsamda da arka arkaya faiz artırımı kararları veren FED yetkilileri, gelecek hafta bir toplantı daha düzenleyecek. FED yetkililerinin eylül ayı faiz artırım açıklamalarının 75 baz puan yönünde olacağı tahmin edilirken beklentinin üzerinde açıklanan enflasyon oranlarından sonra bu ay bir ilke imza atılarak FED yetkililerinin 100 baz puanlık faiz artırımına gidebilecekleri iddia edildi.

FRANSIZ BANKADAN ALTIN TAHMİNİ!

ABD’ye ilişkin yeni enflasyon verilerinin açıklanmasından sonra uzmanların ekonomi piyasalarına ilişkin tahminleri de güncelledin. Beklentilerin üzerinde oluşan ABD enflasyonundan sonra piyasalara dair yeni yorumlarını yayınlayan kurumlardan birisi de Fransa’nın dev bankası Societe Generale oldu.

Ekonomi piyasalarına ilişkin yapmış olduğu tahminler ve tespitler ile dikkat çeken bankalardan birisi olan Societe Generale, ABD enflasyonun açıklanmasından sonra yeni yorumlarını yayınladı. Merkez bankalarının enflasyon artışını engellemek amacı ile faiz artırımlarının devam edeceğini ve bu durumda da altın fiyatlarının gerileyeceğini belirten Societe Generale, ons altın fiyatına ilişkin uzun vadeli tahminini açıkladı. Mevcut durumun devam ediyor olması karşısında ons altında düşüş hareketlerinin süreceğini belirten Fransız banka, 2023 yılının üçüncü çeyreğine kadar ons altının bin 550 dolara kadar gerileyebileceğini iddia etti.

ABD enflasyonunun açıklanmasından sonra piyasalara ilişkin tahminlerinin ve tespitlerinin bulunduğu yeni bir rapor yayınlayan Fransız Societe Generale, yayınlanan raporda şu ifadelere yer verdi: “ABD faizi ile ilgilenen stratejistlerimiz, FED’in faizlerin artırılması konusunda verdiği kararların yıl sonu itibari ile sonlanacağını öngördü. Öte yandan reel faiz oranlarının 2023 yılının son üçüncü çeyreğine kadar pozitif yönde kalacağını öngören stratejistlerimiz, bu durumun Avrupa’da faiz artırımlarının devam etmesine sebep olacağını bildirdi. Avrupa’da devam edeceği öngörülen faiz artırımlarının ise yatırımcıları altın piyasasından uzaklaştıracağı belirtildi. Tüm bunların sonucunda altın EFT’lerinden 200 ton kadar çıkış olmasını bekliyoruz.”

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.