Para Piyasaları

ABD Hazine Bakanlığı Beklenen “Kripto” Duyurusunu Yaptı! “Halk Göreve…”

Kripto para piyasalarının geçtiğimiz yıl dünya genelinde yaygınlık kazanmasıyla birlikte, dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ABD’nin bu alana nasıl yaklaşacağı merak ediliyordu. Başlarda belirsiz ve olumsuz bir tutum sergileyen ABD, daha sonra kripto paralara daha ılımlı yaklaşmaya başladı ve Mart 2022’de ABD Başkanı Joe Biden’ın, kripto paralara ilişkin bir yürütme emri yayımlandı. Söz konusu yürütme emrinin kripto paralara ilişkin olumlu ifadeler içermesi piyasalarda da pozitif şekilde karşılanırken, ABD Hazine Bakanlığı’ndan bu konuya ilişkin kritik bir açıklama geldi.

Biden’ın Kriptolara İlişkin Emri Uygulanıyor

Joe Biden’ın kripto paralara ilişkin yürütme emrinde, ABD’deki düzenleyici kurumlara kripto paraların yararları ve potansiyel riskleri konularında bir araştırma yapma görevi verilmişti ve yayımlanan emre göre kurumlar, araştırma sonucunda Beyaz Saray’a bir sunum yapacaktı. Joe Biden’ın emrinin gereği olarak söz konusu araştırma çalışmalarını hızlandıran kurumlar, kamuoyundan da yorumlar toplamaya başladı. Bu alanda çalışmalar hızla devam ederken, bu alana yönelik son açıklama da ABD Hazine Bakanlığı’ndan geldi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bakanlıktan Açıklama Geldi

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Bu yorum talebi aracılığıyla Hazine, Biden’ın emrinin 5(b)(i) bölümündeki görevini yerine getirirken halktan yorum talep etmektedir. Bu yorum talebi ile ilgili tüm taraflara, ABD’li tüketiciler, yatırımcılar ve işletmeler için dijital varlıkların ve finansal piyasadaki ve ödeme altyapılarındaki gelişmelerin ve benimsenmesinin etkilerine ilişkin veri ve tavsiye sağlama fırsatı sunar” ifadelerine yer verildi.

Yatırımcıların Deneyimleri Kullanılmak İsteniyor

ABD Hazine Bakanlığı’nın açıklamasının yanı sıra konuya ilişkin bir değerlendirme de ABD Hazine Bakanlığı İç Finansman Müsteşarı Nellie Liang’dan geldi. Liang ise açıklamasında “Tüketiciler için dijital varlıklar daha hızlı ödemeler gibi potansiyel faydaların yanı sıra dolandırıcılık ve dolandırıcılık ile ilgili riskler de dahil olmak üzere potansiyel riskler sunabilir. Biz bu çalışmayı sürdürürken, Hazine Bakanlığı kamuoyunun yorumlarını isteyerek ABD halkının ve piyasa katılımcılarının deneyimlerinden yararlanmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.