Para Piyasaları

ABD Merkez Bankası Fed ve Beyaz Saray giderek kripto paraya ısınıyor! Fed Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin Politikası başlatmaya mı hazırlanıyor?

Dijital varlıklar için devlet çapında bir ilk strateji olan türünün ilk örneği olacak. Federal kurumlar riskleri ve fırsatları araştırmakla görevlendirilecek.

FED STRATEJİ BELİRLEMEK İÇİN TOPLANIYOR

Üst düzey yönetim yetkilileri, Dijital Para Birimleri için etkili bir strateji planlamak için yoğun görüşmeler yapıyor. Plan belirsiz ve muğlak. Ancak uzmanlar, Federal Rezerv'in bir CBDC oluşturmaya yönelik ilk geçici adımları attığını düşünüyor. En zor kısım, ödeme ve bankacılık sistemlerine sorunsuz bir şekilde geçiş yaparken Kongre ve Beyaz Saray'ı tatmin eden bir CBDC tasarlamaktır.

Zor kısım, Fed'in hem yürütme hem de yasama organlarının onayını karşılayacak şekilde bir merkez bankası dijital parasının (CBDC) nasıl tasarlanacağını belirlemesini içerecek. Sonuç olarak, Fed yetkilileri ideal olarak bir Kripto politikasının çerçevelenmesini sağlayacak belirli bir yetkilendirme yasası talep ediyor.

ABD KONGRESİ CBDC'YE AÇIK

Kongre, CBDC oluşturmaya açıktı, ancak Fed'in her iki tarafı da tatmin etmek için ayrıntıları sıralamaya ihtiyacı olacak. Bu arada, Senato Bankacılık Komitesi Başkanı Sherrod Brown (D-OH), Fed'in raporunu bankacılık sistemimize daha fazla Amerikalı getirecek bir merkez bankası dijital para birimi tasarlamaya yönelik olumlu bir adım olarak selamladı. İşçilerin, küçük işletmelerin, topluluk bankalarının ve kredi birliklerinin dijital ekonomiye katılmaya devam edebilmelerini sağlamak için Federal Rezerv ve Biden İdaresi ile çalışmayı dört gözle beklediğini de sözlerine ekledi.

O, adımı kripto para biriminin kalıcı olduğunun kabulü olarak nitelendiren bir Bankacılık Komitesi üyesi olan Cumhuriyetçi Senatör Pat Toomey tarafından desteklendi. Senatör Pat Toomey'nin dile getirdiği tek endişe, Fed'in Amerikalıların mahremiyetini nasıl koruyacağıydı. Fed, tüketici işlem verilerini nasıl koruyacağını açıklamadı. Fed raporu ayrıca CBDC'nin doğrudan eşler arası işlemlere izin verip vermeyeceğini açıklamıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamı içerisinde değildir. Haberde yer alan yorumlar ise genel niteliktedir. Gazete Banka oluşacak kayıplardan sorumlu tutulamaz. Kaynağı ise uzmanların kendi açıklamaları ve yorumlarıdır. Bu nedenle, yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi değildir.

BİZLERİ FACEBOOK, INSTAGRAM VE TWITTER KANALLARIMIZDAN TAKİP EDEREK EKONOMİ VE PARA PİYASALARINA AİT TÜM GELİŞMELERİ ANINDA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.