ABD Senatosu’ndan Libra’ya Tepkiler Giderek Artıyor

ABD Senatosu'ndan kendi kripto para birimini piyasaya sürmeye hazırlanan Facebook yetkililerine sert eleştiriler gelmeye devam ediyor. Libra kripto para projesine yönelik endişeler artıyor. Detaylar haberimizde...

0
88
Libra'ya tepkiler artıyor
Libra'ya tepkiler artıyor

Amerika Birleşik Devletleri merkezli sosyal medya platformu olan Facebook’un yakın zamanda duyurduğu ve 2020 yılı itibarıyla piyasaya süreceği kripto para birimi Libra’ya tepkiler giderek artıyor. Son olarak finans uzmanları ve siyasetçilerden yoğun tepki gören Libra hakkında kurum yetkilileri Washington’da ABD Kongre üyelerinin endişelerini gidermek amacıyla sorularını yanıtlıyor. ABD Senatosu’ndaki oturumda Libra kritpo para birimi hakkında açıklamalarda bulunan yetkili David Marcus, ABD’li senatörlerin sert tepkileriyle karşılaştı. Öte yandan Marcus’un bugün de Temsilciler Meclisi’ndeki oturuma katılarak Libra hakkındaki endişeleri gidermek amacıyla soruları yanıtlaması bekleniyor.

18 Haziran 2019 tarihinde Facebook yetkilileri tarafından dünya kamuoyuna duyurulan yeni bir dijital para birimi ile ilgili projelere, küresel çapta yoğun eleştiri ve tepkiler sunulmaya devam ediliyor. Zira Libra olarak adlandırılan yeni kripto para birimine yönelik eleştirilerin temelinde, dünya genelinde 2 milyarın üzerinde kullanıcısı bulunan Facebook sosyal ağ platformunda böylesi bir uygulamanın yol açabileceği güvenlik sorunları ile projenin küresel finans sistemi üzerindeki muhtemel olumsuz etkileri yer alıyor.

David Marcus Senatörlerin Karşısında

Libra’ya yönelik eleştirilerin giderek artması ve endişelerin giderilmesi amacıyla ABD Kongresi tarafından yapılan oturum davetini kabul eden Facebook şirketi yetkilileri, başkent Washington’da iki gün sürecek olan oturumlarda Kongre üyelerinin Libra hakkındaki sorularına yanıt verecek. Yanıtlarıyla Facebook’un kripto para projesine yönelik olumsuz ortamın değiştirilmesini amaçlayan yetkililer, şüphelerin ortadan kaldırılması için yoğun mesai harcayacak. Geçtiğimiz günlerde Senato Bankacılık Komisyonu’nda düzenlenen oturumda Facebook şirketini temsilen, Libra kripto para birimi projesini yürüten kıdemli uzman David Marcus senatörlerin karşısına çıktı.

Daha önce PayPal firmasının genel müdürlük görevini 2012 – 2014 yılları arasında üstlenen David Marcus, Facebook adına katıldığı oturumda yapmış olduğu açıklamalarında, Facebook’un gerekli tüm mali ve idari düzenlemeler yapılmadan bu projeyi hayata geçirmeyeceklerini kaydetti. Sözlü bir şekilde taahhütlerde bulunan David Marcus’a hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi senatörlerin oldukça sert tepki gösterdikleri görüldü.

“Facebook Güvenilmez”

Komitede göre alan kıdemli isimlerden Demokrat Senatör Sherrod Brown, ” Facebook art arda gelen skandallarla, bize güvenilir olmadığını göstermiş oldu. Bu durumda onlara insanların banka hesapları üzerinde deney yapma şansını sunmamız için delirmiş olmamız gerekiyor.” ifadelerini kullanarak David Marcus’un açıklamalarına karşı çıktı. Bunun yanında bir diğer eleştiri de Cumhuriyetçi Senatör Martha McSally’den geldi. Marcus’a “Kurumunuzu temizleyeceğiniz yerde yeni bir iş modeli ortaya atıyorsunuz” diyen McSally, Facebook’un Libra kripto para projesinin güvenilmez olduğunu kaydetti.

Yeni kripto para birimi projesine en sert eleştirilerden birine de ABD Maliye Bakanı Steven Mnuchin imza attı. Geçtiğimiz günlerde Facebook yetkililerine hitaben yaptığı kamuoyu açıklamasında ABD finans sistemine girmeden önce bizi çok yüksek standartları olduğuna ikna etmek zorunda kalacaklar.” diyen ABD Maliye Bakanı, bu proje ile ilgili atılan tüm adımları yakın takibe aldıklarını belirtti.

Son olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın da, Facebook sosyal medya platformunun yeni kripto para birimi projesine karşı bir tavrı olduğu dikkate alındığında, Facebook yetkililerinin Amerikalı Cumhuriyetçilerden mevcut durumda destek almalarının zor olduğu düşünülüyor. Nitekim diğer bir yandan Demokratlar da Facebook’un güvenlik politikaları ve uygulamaları ile ilgili genel güvensizliklerini net bir şekilde ifade etmeyi sürdürüyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here