Gündem

ABD tarihindeki en büyük yatırım! Intel 20 milyar dolarlık çip yatırımına hazırlanıyor

ABD'nin Ohio eyaletinde açılması planlanan Çip fabrikasına yönelik adımlar atılıyor. İntel söz konusu bu girişimin yarı iletken maddelere isteğin artış ve artan talepler olduğunu söyledi. Proje kapsamında iki farklı çip fabrikası ilk aşamada tasarıma geçirilecek. İleriye dönük olarak dünya çapına açılma hedefi bulunan İntel çalışmaları için 2022 yılının sonunda başlayacağını duyurdu. 

Fabrikalar 2025 Yılında Üretime Başlıyor

Intel'in kuracağı bu iki yeni fabrikanın inşaatında yaklaşık 7 bin kişinin istihdam edebileceği raporları sunuldu. Üretim aşamasında faydalanılacak olan kişilerin dışında kalıcı olarak 3 bin kişinin istihdamı da sağlanacak. Fabrikanın üretim aşamasına geçmesi ise raporlarda 2025 yılını gösteriyor.

Intel'in yapacağı yatırım kapsamında bölgede araştırma programının yürütülebilmesi ve bir yetenek hattı meydana getirilebilmesi için ayrı olarak eğitim verecek olan kurumlara 100 milyon dolar bütçe ayırdığını da ekledi.

Joe Biden Teşekkür Etti

Ortaya konan rakamlara bakıldığında oldukça yüksek bir bütçe ayrıldığı fark ediliyor. İntel açıklamasının devamında yapılan bu yatırımın önümüzdeki 10 yılda 100 milyar dolar rakamlarına ulaşabileceği söylendi. Hedef ileriye yönelik dünyadaki en büyük yarı iletken üretimi yapan bir statüye kavuşabilmek. Amerika Birleşik Devletleri başkanı Joe Biden şirket kurul yöneticisi, ticaret bakanı ve çeşitli senatörlerin katılımı ile Beyaz Saray'da bir toplantı düzenledi. Yapılan bu yüklü yatırım toplantı maddeleri arasındaydı. Otomotiv sektöründe oluşan sıkıntının büyük çoğunlukta azalacağını dile getirerek teşekkürlerini sundu.

Hedef Çip Üretiminde Açık Pazar Haline Gelmek

ABD başkanı John Biden yapılan bu yatırım ile tedarikte zorluk çekilen Çip arzında oluşan baskıların azalabileceğini vurguladı. Şu anda çip üretiminde Doğu Asya ülkeleri zirvede bir konumda. Jone Biden açıklamalarında bu konuya da değinerek; başlangıçta çip icadının Amerika'ya ait olduğunu ancak küresel piyasada üretimin şu anda yüzde 75 oranında Çin'in elinde olduğunun altını çizdi. Toplantıda İntelin yapmış olduğu yatırım için; Ohio için yapılan ABD tarihindeki en büyük çip üretim yatırımı, olduğu söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.