Para Piyasaları

ABD’li Kongre üyesi: Kripto paraları yasaklama “fırsatı” geride kaldı, artık kısa vadede mümkün değil!

Kripto paralar, geçtiğimiz yıl büyük bir sükse yaratarak dünya genelinde ana akımda çok daha fazla yer edinmeye başladı. Türkiye’de de adaptasyonu ve popülaritesi çok hızlı şekilde artan kripto paralar, elde ettikleri bu ilgi ile politika yapıcıların ve merkez bankalarının radarına sıkı bir şekilde girdi. Böylece dünya genelinde kripto paralara karşı bir yaptırım ve düzenleme çalışması başlamış oldu.

Birçok ülkede, bu konuda hala tam anlamıyla yeterli adımlar atılabilmiş değil ve bu nedenle düzenleme çalışmaları devam ediyor. Bu noktada, hem kripto para piyasalarını hem de geleneksel finans piyasalarını doğrudan etkileyebilen ABD’nin ne yönde bir adım atacağı da merak ediliyor. Kripto paralara karşı son dönemlerde daha olumlu adımlar atan ABD’de, bir kez daha “kripto paraların yasaklanması gerekliliği” konusu gündeme geldi.

“KRİPTO PARALARI YASAKLAMAK KISA VADEDE MÜMKÜN DEĞİL”

ABD’de kripto paralara karşı alınacak düzenleme ya da doğrudan yasaklama kararlarının, endüstriyi temelden etkileyebileceği biliniyor. Bu nedenle de ABD’li politika yapıcılarının ve ekonomi önderlerinin söylemleri yakından takip ediliyor. Bu isimlerden biri olan ABD’li Demokrat Kongre üyesi Brad Sherman, “kripto paraların yasaklanması gerekliliği” konusu yeniden gündeme taşıdı. Kongre üyeliğinin yanı sıra Finansal Hizmetler Yatırımcı Koruması Altkomistesi Başkanı da olan Sherman, kripto paraların tamamen yasaklanmasının kısa vadede mümkün olmadığını dile getirdi.

SHERMAN’A GÖRE KRİPTOYU YASAKLAMAK BİR “FIRSATTI”

Kripto paralar ve yasaklama konularına ilişkin olarak Los Angeles Times’a röportaj veren Kaliforniyalı Kongre üyesi Sherman, daha önce birçok kez kripto paralara sert şekilde karşı durduğunu göstermişti. Kripto paraların yasaklanması gerektiğini daha önce yapmış olduğu açıklamalarında da dile getiren Sherman, bunun artık kısa vadede mümkün olmadığını ifade etti. Kripto paraların yasaklanması durumunu bir “fırsat” olarak ele alan Sherman, bu “fırsatın” kripto paraların ilk çıktığı zamanlarda ellerinde olduğunu ancak artık bunun pek de mümkün olmadığını söyledi.

“KRİPTOLARI ANARŞİSTLER KULLANIYOR”

Brad Sherman konuya ilişkin açıklamasında, “Artık kripto sektöründe çok fazla para ve lobi bulunuyor. Kısa vadede onları yasaklamak mümkün değil. Daha önce de söylemiş olduğum gibi, kripto paralar terörizm ve diğer kötü faaliyetlerde kullanılıyor. Vergi ödeme karşıtı olan ve vergi kaçıran anarşistler kullanıyor” sözlerini dile getirdi. Sherman’a göre kripto paraların ilk çıktığı zamanlarda onları yasaklamak çok daha kolaydı ancak bu adım atılmadı.

SHERMAN’DAN KRİPTOLARA SERT SÖYLEMLER

Hatırlanacağı üzere daha önce ABD’de kripto para endüstrisinden bazı önemli isimler, kripto düzenlemeleri konusunda Kongre’ye çıkarak bazı politika yapıcılarının sorularını yanıtlamıştı. Söz konusu toplantıda yer alan isimlerden biri de Brad Sherman idi. Sherman, söz konusu toplantıda sorduğu sorular yerine, daha çok yapmış olduğu yorumlarla öne çıkmıştı.

Sherman bu toplantıda Bitcoin’in (BTC) Ethereum’a (ETH), onun da Dogecoin’e (DOGE) dönüşebileceğini ve kripto paraların birbirini yok edeceğini söylemişti. Sherman ayrıca toplantıya katılmadıkları için Coinbase CEO’sunu ve Tether CEO’sunu da sert bir dille eleştirmişti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.