Para Piyasaları

ABD’li senatör sazı eline aldı, BTC eleştirilerine yenisini ekledi: Hiçbir gerçek değeri yok!

Kripto para piyasalarında son yıllarda görülen hareketlilikler, beraberinde kripto paralarla ilgili tartışmaların artmasını da sağladı. Bitcoin (BTC) öncülüğünde yaşanan popülarite artışı, başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların işlevselliği ve kullanım alanlarıyla ilgili tartışmaları tetikledi, öte yandan süregelen tartışmalarda kripto paraların değerlerinin ve “ne olup ne olmadıklarının” tartışmalara konu olmasına neden oldu.

Her ne kadar 2021’de görülen devasa artışlar şimdilik geride kalmış olsa da 2022’de görülen düşüş eğilimine rağmen Bitcoin ve genel olarak kripto paralarla ilgili benzer tartışmalar gündeme gelmeye devam ediyor. Özellikle kripto paralara karşı yaptırım ve düzenleme önerileri ile gündeme gelen politika yapıcılar ile kripto destekçisi isimler arasında gelişen tartışmalarda, Bitcoin’in değeri üzerinden yeni bir tartışma alevlenecek gibi görünüyor. ABD’nin Kaliforniya eyaletinden Kongre üyesi olan ve daha önce de birçok kez Bitcoin’i eleştiren Brad Sherman, Bitcoin’in gerçek bir değerinin olmadığını iddia etti.

BITCOIN KARŞITI ÜYEDEN SERT AÇIKLAMALAR

Amerikalı Kongre üyesi Brad Sherman, Bitcoin’in “suç işlemeyi” kolaylaştırdığını öne sürdü ve bunu bir gerekçe olarak sunarak, Bitcoin’in hiçbir toplumsal değerinin olmadığını iddia etti. Uzunca bir süredir Bitcoin’in yasaklanması için çaba gösteren ve bu konuda çalışmalarına ara vermeyen Sherman, CNBC’ye vermiş oduğu röportajda Bitcoin’in geleceğin para birimi olma potansiyelini reddetti ve Bitcoin’in ancak “vergi kaçakçılığı” gibi suçlara yardımcı bir varlık olabileceğini öne sürdü. Uzunca süredir BTC’yi yasaklamak için uğraşan Sherman, yine de bunun şu anda gerçekleşmesinin neredeyse imkansız olduğunu kabul ettiğini söyledi.

BTC İLE DOLAR REKABETİ DEVAM EDER Mİ?

Brad Sherman, BTC’yi yasaklamanın 2012 dönemlerinde “fırsat” olarak mümkün olduğunu ancak bu fırsatın artık kaçtığını ifade etti. Bu nedenle Sherman’a göre devletler bu aşamadan sonra yasalar ile kripto paralar üzerinde kontrol sağlayabilir ve düzenlemelerle kontrol devletlerin eline geçebilir. Ancak Sherman’a göre bu noktada asıl önemli olan adım yasaklamalar değil, kara para aklamayı önleme yasalarını kripto paralara uyarlamak olabilir.

Sherman’ın işaret ettiği gibi devletlerin kripto para alanında kontrolü ele alması, kripto paraların dolar karşısındaki avantajını kaybetmesine neden olabilir. Bilindiği üzere Bitcoin, özellikle hiçbir merkezinin olmaması ile dünya genelinde kullanıcılarına çeşitli avantajlar sağlıyor. Senatöre göre söz konusu düzenlemeler, Bitcoin’i dolar ile rekabet edemeyecek duruma getirebilir.

BEYAZ SARAY’IN KRİPTOLARA YAKLAŞIMI

Şu an için ABD’de, Wyoming eyaleti senatörü Cynthia Lummis’in imzasını taşıyan, kripto para düzenlemelerine ilişkin kapsamlı bir yasa tasarısı bulunuyor. Bir diğer yandan kripto para destekçisi olan politika yapıcılar, kripto paraların yasaklanmasını değil, bu alana düzenleme getirilmesi gerektiğini savunuyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Beyaz Saray da yasakçı değil, düzenleyici tarafta olduğunun sinyallerini vermişti.

Bu doğrultuda ABD Başkanı Joe Biden ve yönetimi, dijital varlıkların çevre üzerindeki etkilerine dikkatleri çekmişti. Bir diğer yandan Biden yönetimi, Bitcoin ve diğer kripto paraların üretiminin iklim değişikliği ile mücadele çalışmalarını olumsuz etkileyebileceği konusunda da uyarılarda bulunmuştu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.