Adalet Bakanlığı Personel Alımı Başvuruları Nasıl Yapılır, Son Tarih Ne Zaman?

Adalet Bakanlığı tarafından duyurulan 12 bin 713 personel alımına ilişkin başvuru sürecinde sona yaklaşılıyor. Adaylar ilanda belirtilen kadrolara ne zaman ve nereden başvuruda bulunabilecek? Detaylar haberimizde...

0
105
Adalet Bakanlığı 12 bin 713 Personel Alımı Yapacağını Açıkladı!
Adalet Bakanlığı 12 bin 713 Personel Alımı Yapacağını Açıkladı!

Adalet Bakanlığı bünyesinde çeşitli birimlere ve kadrolara istihdam edilecek olan 12 bin 713 personel alımı sürecinde sona gelinmeye başladı. Başvuruların bitiş tarihine sayılı günler kala pek çok vatandaş, internet platformu üzeriden Adalet Bakanlığı personel alımı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için araştırma yapmaya devam ediyor. Bakanlık bünyesinde memur olarak çalışma hayali kuran adaylar “Adalet Bakanlığı personel alımı başvuruları nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını aramaya devam ediyor. 1 Temmuz 2019 tarihinde resmen başlatılan personel alımı sürecinde yavaş yavaş son başvuru tarihine yaklaşılıyor. Bakanlık tarafından uygulama sınavına girmeye hak kazananların listesi de 30 Temmuz 2019 Salı günü ilgili internet sitelerinde ilan edilerek kamuoyuna duyurulacak. İşte Adalet Bakanlığı 12 bin 713 personel alımı başvuruları nasıl yapılır ve son başvuru tarihi ne zaman sorularının yanıtları ve detaylar…

Adalet Bakanlığı bünyesinde istihdam edilecek 12 bin 713 personel alımı ilanına yoğun ilgi gösteriliyor. Nitekim bakanlık bünyesinde hayatına memur olarak devam etmek isteyen vatandaşlar, internet üzerinden başvuru koşulları ve son başvuru tarihi hakkında detaylı bilgilere ulaşmak istiyor. Son başvuru tarihine sayılı günler kala uygulama sınavı ne zaman ve nerede yapılacak, başvuru formuna nasıl ulaşılır gibi merak edilen tüm soruların yanıtlarını haber yazımızda bulabilirsiniz.

Adalet Bakanlığı Personel Alımı Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda Adalet Bakanlığı tarafından yapılan resmi duyuruda bakanlık bünyesinde istihdam edilecek olan 12 bin 713 personel alımına ilişkin başvurular 1 Temmuz 2019 tarihinde resmen başlatılmıştı. Halen devam etmekte olan başvuru sürecinde yavaş yavaş sona geliniyor. Adalet Bakanlığı personel alımı son başvuru tarihi 16 Temmuz 2019 olarak belirlendi. Söz konusu personel alımı ilanında yayımlanan kadrolara başvuruda bulunmak isteyen adaylar bu süreler arasında başvurularını tamamlamaları gerekiyor.

Bunun yanında adaylar arasında uygulama sınavına girmeye hak kazananların listesi 30 Temmuz 2019 Salı günü sınavı yapılacak olan adalet komisyonlarının bulunduğu adliyelerin resmi internet sitelerinde ilan edilerek kamuoyuna duyurulacak. Uygulama sınavı da 20 Ağustos 2019 Salı günü saat 09.00’da başlatılacak. Ancak sınava katılmaya hak kazanan adayların yoğunluğuna bağlı olarak uygulama sınavlarının aynı gün içinde bitirilememesi durumunda takip eden günlerde sınava devam edilecek.

Öte yandan Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, söz konusu 12 bin 713 personel alımında kadrolara başvuruda bulunmak isteyen adayların 1 – 16 Temmuz tarihleri arasında mesai saati bitimine kadar yalnızca bir unvan için ilgili adalet komisyonu başkanlıklarına başvuruda bulunması gerekecek. Ayrıca adaylardan KPSS puan türlerinden 70 puan veya daha üstü bir puan almış olması şart koşulacak.

Başvuru Formu İŞKUR’da Yayımlandı!

Adalet Bakanlığı 12 bin 713 personel alımına başvuruda bulunmak isteyen adaylar için Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) resmi internet sitesi üzerinde başvuru formu yayımlandı.

Hangi Kadrolara Personel Alımı Yapılacak?

Adalet Bakanlığı’nın yapmış olduğu duyurulara göre Bakanlık bünyesinde toplamda 17 unvan ve kadroda alım yapılacağı belirlendi. Alım yapılacak branşlar ise şu şekilde kamuoyuna duyuruldu:

 • Zabıt katibi
 • Mübaşir
 • Psikolog
 • Sosyal Çalışmacı
 • İstatistikçi
 • Avukat
 • Veteriner
 • Öğretmen
 • Cezaevi katibi
 • Hemşire
 • İnfaz ve Koruma Memur
 • Teknisyen
 • Destek Personeli (aşçı, şoför, hizmetli, kaloriferci)

Bakanlık tarafından açıklanan bu kadrolar arasında en fazla personel alımı 6 bin 126 kişi ile infaz ve koruma memurluğuna yapılacak. İnfaz ve koruma memurluğunun ardından en çok personel istihdam edileceği açıklanan kadro ise 3 bin 71 kontenjan sayısı ile zabıt katipliği oldu. Daha sonra ise mübaşirlik kadrosuna bin 169 personel alımı yapılacağı belirtildi.

Sözlü Sınava Alınacak Aday Sayısı Belli Oldu

Sözlü sınava katılacak olan destek personeli (aşçı, kaloriferci, şoför) ile hemşire, teknisyen adaylarıyla birlikte, uygulama sınavına katılacak olan büro personeli (ceza infaz kurumu katibi) ve boy – kilo ölçümüne katılacak olan infaz ve koruma memuru adayları, sözlü sınavdan önce 30 Temmuz 2019 tarihinde Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlıkları ve varsa ilgili sınav komisyonunun bağlı olduğu Cumhuriyet Başsavcılığı resmi internet sitelerinde ilan edilecektir. Bunun yanında adayların bu ilanları sık sık kontrol etmesi gerekmektedir çünkü ayrıca yazılı bildirim yapılmayacaktır. Öte yandan sınava katılma hakkı elde edemeyen başvuru sahiplerine de herhangi bir bildirimde bulunulmayacaktır.

Adalet Bakanlığı Personel Alımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Adalet Komisyonu Başkanlıklarından veya Adalet Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden temin edilecek olan EK-1 başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Adaylar bu formun yanında;

 • Öğrenim belgesi
 • Sınav sonuç belgesinin aslı veya noter onaylı sureti ya da komisyon başkanlığınca onaylı örneği

belgelerini de ilave ederek son başvuru günü mesai bitimie kadar adalet komisyonu başkanlığına veya herhangi bir adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığına başvuracaklardır.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here