Adalet Bakanlığı’ndan 4-8 Bin TL Maaş Yeni Personel Alımı İlanı! Başvurular Ne Zaman Başlıyor?

Adalet Bakanlığı bünyesine personel alımı devam ediyor. Son olarak Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre bakanlık bünyesinde Bilgi İşlem Müdürlüğü'nde istihdam edilmek üzere çeşitli kadrolara personel istihdam edileceği açıklandı. Başvuru şartları ve tarihi detayları haberimizde...

0
152
Adalet Bakanlığı Yeni Personel Alımı
Adalet Bakanlığı Yeni Personel Alımı

Adalet Bakanlığı’ndan çeşitli kadrolara istihdam edilmek üzere yeni personel alımı yapılacağı açıklandı. Yüksek maaşla yapılan personel alımında başvuru tarihleri ne zaman başlıyor? İstihdam edilecek personelde hangi şartlar aranıyor? Adalet Bakanlığı bünyesinde memur olarak işe başlamak isteyenleri yakından ilgilendiren gelişmeler haberimizde yer alıyor…

Temmuz ayı itibarıyla personel alımını hızlandıran Adalet Bakanlığı, bakanlığın çeşitli birimlerinde istihdam edilmek üzere yeni personel alınacağını açıkladı. Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen kamuoyuna duyurulan ilanda Çözümleyici ve Mütercim kadrosuna istihdam edilmek üzere 27 kişilik kontenjan ayırıldığı belirtildi. Söz konusu kadrolara, Adalet Bakanlığı merkez teşkilatı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü bünyesinde istihdam etmek üzere yapılacak olan personel alımında başvuru şartları da kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Çözümleyici ve Mütercim Kadrosuna Yeni Personel Alımı

Adalet Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan ilanda iki gruba ayrılan çözümleyici kadrosu için sözlüye çağırılacak aday sayısı da belirlendi. Buna göre Adalet Bakanlığı merkez teşkilatında Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü bünyesinde istihdam edilecek olan personel için iki grupta toplam 170 aday sözlü mülakata çağırılacak. Söz konusu kadroya başvuruda bulunmak isteyen adaylarda aranan şartlar neler?

Adalet Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Genel Şartları

Bakanlıktan yapılan açıklamada söz konusu çözümleyici kadrosu için adaylarda aranan gelen şartlar şu şekilde duyuruldu:

 • 657 sayılı devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde belirtilen şartları taşımak
 • En az lisans (üniversite) mezunu olmak
 • Adayın gireceği güvenlik soruşturması ve arşiv taramasından olumlu sonuç almak
 • 2018 KPSS P3 puan türünde en az 60 puan almış olmak
 • Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’ndan (YDS) İngilizce dilinde en az (D) düzeyinde puan almış olmak. (Yurt içi veya yurt dışında İngilizce dili ile öğretim yapan üniversitelerden lisans düzeyinde mezun olan adaylar ve yurt içinde lisans eğitimini tamamlayıp ana dili İngilizce olan yabancı ülkelerde İngilizce dilinde yüksek lisans veya doktara yapanların İngilizce dil seviyeleri (D) olarak kabul edilmektedir.)
 • Java programlama dili ve diğer programlama dillerinden en az iki tanesinin bildiğini belgelemek (Sertifikanın yanında mezuniyet transkript belgesi de kabul edilmektedir.)
 • En az 1 yıl Bilgi İşlem Merkezlerinde “programcı” unvanıyla çalışmış olmak.

Adalet Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Özel Şartları

 • Fakültelerin dört yıllık bilgisayar mühendisliği, yazılım, elektrik, elektronik, elektrik ve elektronik, endüstri mühendisliği bölümlerinden veya bu bölümlere denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilmiş yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak
 • Dört yıllık eğitim veren fakültelerin mühendislik bölümlerinden, fen edebiyat, eğitim ve eğitim bilimleri fakültelerinin teknoloji üzerine eğitim veren bölümleri ile istatistik, matematik ve fizik bölümlerinden mezun olmak

Adalet Bakanlığı Çözümleyici ve Mütercim Kadrolarına Başvuru Ne Zaman?

Resmi Gazete’de Adalet Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu çözümleyici ve mütercim kadrolarına personel alımı işlemleri için başvuruların 5 Temmuz 2019 Cuma günü başlayacağı belirtildi. Söz konusu personel alımı ilanına başvuruda bulunmak isteyen adayların başvuruda talep edilen evraklarını 19 Temmuz 2019 tarihine kadar Adalet Bakanlığı Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilat Şube Müdürlüğü Bakanlıklar / Ankara adresine teslim etmesi veya posta ile göndermesi gerekmektedir.

Adaylardan Talep Edilen Evraklar

Adalet Bakanlığı’nın yeni personel alımı ilanına başvuruda bulunmak isteyen adaylardan istenen belgelerin, ilanda bahsedildiği üzere 19 Temmuz 2019 tarihine kadar ilgili kurumun adresine gönderilmesi gerekmektedir. Adayların eksiksiz bir şekilde hazırlaması gereken belgeler şunlardır:

 • EK-1 Başvuru Formu (Başvuru formunda, adayın başvuru yaptığı pozisyonun açık bir şekilde belirtilmiş olması gerekmektedir. Aksi halde bu zorunluluğu yerine getirmeyen adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır. Adayların genel ve özel başvuru şartlarını taşıması halinde birden fazla grup seçiminde bulunması mümkün olmaktadır. Ancak bu şekilde yapılacak olan başvurularda, başvurulan her grup için ayrı evrak düzenlenmesi gerekmektedir.)
 • 2018 KPSS sonuç belgesi
 • Öğrenim durumu belgesinin aslı veya öğretim kurumu tarafından onaylanmış örneği
 • Adayın bilgi ve tecrübe düzeyini gösterir sertifika ve benzeri onaylı belgeler
 • Fotoğraflı özgeçmiş (Özgeçmiş bilgisayar ortamı yerine el yazısı ile hazırlanıp, aday tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.)
 • Adayın yabancı dil seviyesini gösteren belge
 • Askerlik durumunu gösteren belge
 • Ek-2 Güvenlik Soruşturması Formu
 • En az 1 yıl Bilgi İşlem Merkezinde programcı pozisyonunda çalıştığına dair belge
 • Sağlık açısından engeli bulunmadığına dair yazılı beyan (Ek-3)
 • Adayların mesleki tecrübesini gösterir SGK dökümü veya hizmet belgesi

Adalet Bakanlığı yeni personel alımında çözümleyici pozisyonuna başvuruda bulunmak isteyen adaylar bu belgeleri en geç 19 Temmuz 2019 tarihine kadar Adalet Bakanlığı Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilat Şube Müdürlüğü Bakanlıklar / Ankara adresine teslim etmesi veya posta ile göndermesi gerekmektedir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here