Ekonomi

Ağustos 2022 enflasyon verileri açıklandı, memur maaşlarına yansıyacak olan enflasyon farkı netleşmeye başladı! 2023 memur maaş zammı ne kadar olacak?

Her yıl Türkiye İstatistik Kurumu’nun 6 aylık iki periyot için açıklamış olduğu enflasyon oranlarına göre maaş zamları belirlenen emekliler ve memurlar, 5 Eylül Pazartesi tarihinde açıklanan son enflasyon verilerinden sonra maaşlarına yansıtılacak olan enflasyon farkını araştırmaya başladı.

Memur ve emekli maaşlarının hesaplanmasında kullanılan değişkenlerden birisi olan enflasyon farkı, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan veriler ile şekillenmektedir. Bu kapsamda son enflasyon açıklamasını 5 Eylül tarihinde yapmış olan Türkiye İstatistik Kurumu, böylelikle enflasyon farkının hesaplanması için gerekli olan 6 veriden ikincisini tamamlamış oldu.

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU AĞUSTOS 2022 ENFLASYON VERİLERİ

Ülke içi enflasyonun hesaplanmasında ve hesaplanma araçlarının belirlenmesinde aktif olarak rol alan kamu kurumu Türkiye İstatistik Kurumu, bir ay boyunca sepette yer alan ürünlerin fiyatlarını yakından takip ederek çeşitli hesaplama formüllerine yerleştirmektedir. Bu kapsamda ay boyunca yapılan çalışmalarından elde ettikleri sonuçları bir sonraki ayın 3’ünde kamuoyu ile paylaşan Türkiye İstatistik Kurumu, son açıklamasını 5 Eylül tarihinde yapmıştır.

Bu sene 3 Eylül tarihinin hafta sonuna denk gelmesinden ötürü enflasyon açıklamasını 5 Eylül Pazartesi günü yapmak durumunda kalan Türkiye İstatistik Kurumu hem yıllık bazda hem de aylık bazda oluşan enflasyona ilişkin önemli bilgiler paylaştı. Ağustos ayı enflasyonunun yüzde 1,46 oranında arttığını ifade eden Türkiye İstatistik Kurumu, yıllık bazda hesaplanan enflasyon oranının yüzde 80,21 olduğunu belirtti.

ENFLASYON FARKI NETLEŞMEYE BAŞLADI!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun ağustos ayına ilişkin enflasyon verilerini açıklamasından sonra ilgili veriler aracılığı ile hesaplanan diğer parametreler merak konusu oldu. Bu parametrelerin başında ise maaşların hesaplanmasında rol oynayan enflasyon farkı geldi.

Memur ve emekli maaşları 6 aylık iki periyot kapsamında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon farkından yararlanılarak hesaplanmaktadır. Bu kapsamda memur maaşlarına toplu sözleşmeden kaynaklı olarak ortaya çıkan oran da eklenmektedir. Son olarak temmuz ayının başında açıklanmış olan 6 aylık enflasyon verisine bağlı olarak açıklanan memur maaşı zammı yüzde 41,69, emekli maaşı zammı ise yüzde 42,35 olarak kayda geçmiştir.

Eylül ayının 5’inde ağustos ayına ilişkin aylık enflasyon verisini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu, memur maaşlarına yansıtılacak olan 6 aylık enflasyon farkına ilişkin ikinci veriyi tamamlamış oldu. Yapılan hesaplamalara göre açıklanan son enflasyon verisi ile birlikte memur maaşlarına yansıtılacak olan enflasyon farkının 2 aylık sonucu yüzde 3,59 olarak bildirildi.

OCAK AYINDA YANSIYACAK!

Memurların ve emeklilerin yeni dönem zammının belirlenmesi için son 4 veri daha kaldı. Türkiye İstatistik kurumunun ekim, kasım, aralık ve ocak aylarının başlarında açıklayacak olduğu enflasyon verileri neticesinde memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan 2023 Ocak zammı belli olacak.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.