Gündem

Aile Destek Paketi kapsamında duyurulmuş olan icra affı için geri sayım başladı: Kimlerin icra borçları silinecek? Devlet ne kadarlık bir icra desteği verecek?

Aile Destek Paketi kapsamına alınan icra borcu affına ilişkin ayrıntılar paylaşıldı. Düzenlenen son kabine toplantısı sonrasında konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kimlerin hangi borçlarının silineceğini açıklığa kavuşturdu.

HAZİNE VE MALİYE BAKANI DUYURMUŞTU!

Yeni dönemde gelişen olumsuz ekonomik faktörler sebebi ile dara düşen tüketiciler için yeni düzenlemeler yapan devlet kurumları, 2022 yılının başından bu yana farklı başlıklar altında açıklamalar yapmaya devam ediyorlar. Bu kapsamda geçtiğimiz haftalarda Twitter hesabından yeni bir paylaşım yapan Hazine ve Maliye Bakanlığı, darda olan vatandaşlar için yeni bir destek projesi üzerinde çalışıldığını duyurmuştu.

Geçtiğimiz haftalarda resmi Twitter hesabından yeni bir paylaşım yayınlayan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, paylaşımında şu ifadelere yer vermişti: “Bizler çiftçimizin, gencimizin, memurumuzun, esnafımızın ve diğer tüm kesimlerimizin her zaman yanında olduğumuz hini gibi icraatlerimiz ile dar gelirli vatandaşlarımızın da her zaman yanlarında olmaya devam ediyoruz. Yaklaşık olarak 30 milyar TL tutarındaki icralık borçları yakın zaman içerisinde tasfiye ediyoruz.”

CUMHURBAŞKANI MÜJDELEDİ!

İlk olarak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından duyurulmuş olan icra borçları desteği tüketicileri heyecanlandırırken geçtiğimiz günlerde düzenlenen kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan destek projesine ilişkin ayrıntıları paylaştı.

Vatandaşların elektrik, su, doğalgaz ve telefon borçlarını kapsayacak olan düzenlemede 2 bin TL’nin altında olan borçlar şirketlerin vergi borçlarından düşülecek. Varlık yönetimi şirketlerine devredilmiş ve takibe düşmüş olan borçların ise 2 bin 500 TL’ye kadar olan kısmı devlet tarafından karşılanacak.

Söz konusu düzenleme 1 Ekim tarihinde açılacak olan Meclis’e sunulacak ve ardından da yürürlüğe girecek. Borçların silinmesi için herhangi bir başvuru yapılmasına gerek kalmayacak.

KAÇ KİŞİ BORÇ AFFINDAN YARARLANACAK?

Telefon, su, doğalgaz ve elektrik borçları sebebi ile icralık olan vatandaşları kapsayacak olan borç affı için geri sayım devam ederken yürürlüğe girecek olan icra borcu affından yaklaşık olarak 6 milyon kişinin yararlanacağı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz aylarda elektrik ve doğalgaz faturası borçları sebebi ile hizmet alamayan veya abonelikleri tamamen iptal edilen tüketicilere ilişkin resmi veriler paylaşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, şu ifadeleri kullanmıştı: “Ülkemizde 2020 yılın sonu itibari ile düzenlenmiş olan 320 milyon 802 bin 228 adet elektrik faturası sonucunda sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmemiş olan yüzde 0,92 elektrik abonesine geçici kesinti uygulanmış, yüzde 0,003 elektrik abonesinin ise sözleşmeleri feshedilmiştir. Düzenlenmiş olan 169 milyon 575 bin 739 adet doğalgaz faturası sonucunda sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmemiş olan yüzde 0,43 doğalgaz abonesine geçici kesinti uygulanmış, yüzde 0,03 doğalgaz abonesinin ise sözleşmeleri feshedilmiştir. Sözleşmeleri kapsamında yükümlülüklerini yerine getirmiş olan doğalgaz ve elektrik abonelerine, gerekli hizmet sağlanmıştır.”

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.