Ekonomi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına 340 milyon 499 bin TL’lik ödeme! SED nedir, kimler faydalanabilir? SED desteğine nasıl başvuru yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan sosyal yardım modellerinden birisi olarak hizmete sunulan Sosyal ve Ekonomik Destek hizmeti, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarını kapsamaktadır. Eylül ayı ödemelerinin hesaplara yatırılmaya başladığını açıklayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’tan sonra arama motorlarında SED’e ilişkin sık sık sorgulamalar yapılmaya başlanmıştır.

SED HİZMETİ NEDİR?

Sosyal ve Ekonomik Destek açılımına sahip olan SED hizmeti, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan sosyal yardım modellerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sosyal yardım modelinde, eğitim gören çocukları bulunan ihtiyaç sahibi ailelere, eğitim masrafları konusunda nakdi olarak destek olunmasının yanında çocuklar için etkinlikler düzenlenmekte ve psikolojik destekler de verilmektedir.

Sosyal ve Ekonomik Destek hizmeti, bakanlık tarafından belirlenmiş olan belirli süreler içerisinde değil ihtiyaç sahibi ailenin muhtaçlık durumunun ortadan kalkmasına kadar verilmeye devam edilir. Bu sebep ile yardımın kapsam süresi adına net bir ifade kullanmak mümkün değildir.

2022 yılının temmuz ayında yılın ikinci zammını alan SED parası, şu tutarlarda hesaplara aktarılmaktadır:

  • Okul öncesi: 1.584,61 TL (yüzde 50)
  • İlköğretim: 2.376,92 TL (yüzde 75)
  • Ortaöğretim: 2.535,38 TL (yüzde 80)
  • Ortaöğretim seviyesinde olmasına rağmen okula devam etmeyen çocuk: 1.584,61 TL (yüzde 50)
  • Yükseköğretim: 2.852,31 TL (yüzde 90)

EYLÜL AYI SED ÖDEMELERİ YATMAYA BAŞLADI!

Geçtiğimiz günlerde evde bakım paralarına ilişkin açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, benzer bir açıklamayı da Sosyal ve Ekonomik Destek hizmeti için yaptı. Bakan Yanık, SED ödemelerinin hesaplara aktarılmaya başladığını belirterek hizmete ilişkin diğer ayrıntıları paylaştı.

Eylül ayı SED paralarının hesaplara geçmeye başladığını ifade eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bu ay içerisinde hesaplanan toplam SED ödeme tutarının 340 milyon 499 bin TL olduğunu vurguladı. Ayrıca Bakan Yanık, söz konusu yardım modeli kapsamında eylül ayında nakdi destek alan kişi sayısının 147 bin olduğunu belirtti.

SED HİZMETİNİN DETAYLARI!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan sosyal yardım modellerinden SED hizmeti, henüz hizmetten yararlanmayan ihtiyaç sahipleri vatandaşları tarafından da araştırılmaya başlandı. Eğitim gören çocuklara sahip olan vatandaşlar, söz konusu yardım için nereye başvuru yapmaları gerektiğini merak ediyorlar.

Sene başında bin 649 TL’ye yükselen temmuz ayında ise bir kez daha zamlanan SED parası için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına veya Sosyal Hizmet Müdürlüklerine bizzat gidilmesi gerekmektedir. Çocukların okul durumlarını ve ailenin muhtaçlık durumunu ispat eden belgeler ile yapılan başvurunun onaylanması durumunda, SED parasının yatıp yatmadığı e- devlet sistemi üzerinden kontrol etmek mümkündür.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.