Para Piyasaları

Alan Yatırım​​​​​​​ Dolar Yorumları – 13 Ocak Perşembe

Alan Yatırım 13 Ocak Perşembe Dolar yorumları yayımlandı. İşte detaylar…

Yılı kapatırken Aralık ayı içinde 18,36 TL seviyelerini gören kur, Cumhurbaşkanı’nın “Ekonomik önlem paketi” açıklaması sonrası düşüşünü devam ettiren parite, yeni yıl da enflasyonist endişeler sebebi ile tekrardan yukarı yönlü momentumunu korumaktadır. Haftaya 13.20 TL seviyelerinde başlayan kur, momentumunu yavaşlatma eğilimindedir. Bununla birlikte enflasyonist baskılar ışığında Goldman Sachs, Türkiye için enflasyon beklentisini 40%’ın üstüne çıkacağını ve tüm yıl boyunca bu seviyede kalacağını tahmin ettiklerini belirtmiştir.

Bir tahminde JP Morgan tarafından geldi. Onlarda Mayıs ayında enflasyonun %55 leri göreceği ve bu süreden sonra kasım ayına kadar %50 seviyelerinde sabit kalacağını öngörmektedir. Dün açıklanan ABD enflasyonu son 39 yılın en yüksek enflasyonu olarak kayıtlara geçti. Artık enflasyonun küresel bir endişe kaynağı olduğu daha da piyasalar tarafından satın alınmaya başlandı.

Dolar, Türk Lirası karşısında günü 4.21% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Dolar, Türk Lirası karşısında orta vadeli 13.467’deki önemli desteğini aşağı yönlü kırarken kısa vadeli 13.738’deki önemli desteğini aşağı yönlü kırdı. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 13.7800 ve 14.6000’de, destek seviyeleri ise 12.9700 ve 12.2000’de bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.