Ekonomi

Alkollü içki ürünlerine Eylül güncellemesi: Yüzde 20 zam

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar alkollü ürün grubuna yönelik yeni zam uygulanacağını bildirdi. Eylül ayı itibariyle geçerli olacak zamlar için geçtiğimiz gün sinyal verilmişti. Konu üzerine başkan Erol Dündar çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“İŞTE BİR ZAM DAHA!”

Yapılacak alkol zammına yönelik paylaşımda şu sözler yer alıyordu: “İşte bir zam daha pardon güncelleme! Esnaf etiket güncellemekten yoruldu. Bu rakamlarla kime ne satılacak?”

YENİ ALKOL ZAMMI NE ZAMAN GEÇERLİ OLACAK?

Konu üzerine detaylı bilgiyi Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Özellikle rakı ve şarap ürünlerine yönelik Eylül ayının başlangıcında yeni bir zam olabileceğini paylaşmıştı. Özgür Aybaş yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Birçok alkol firmasından Eylül ayının ilk haftasına yönelik % 15 ile %20 arasında zam yapılacağı ve stokları korumaya yönelik dair mesajlar geliyor. Umarım bu zamlar geçici olmaz. Sigara zammı ile alakalı fısıltılar da kulağımıza geliyor” diyerek ekledi.

“ÖTV ORANLARI ACİLEN DÜŞÜRÜLMELİ!”

Özgür Aybaş “Vatandaşın alım gücü düştü” dedikten hemen sonra “Acilen ÖTV oranlarını düşürülmesi gerekiyor” diyerek ekledi. “Gündemde yine zam haberi gözüküyor” diyerek başladığı açıklamada:

“Mesleki olarak alanımız olduğu için bu haberleri duyuruyoruz. Son dönemlerdeki döviz kuru artışları maliyet ve lojistik liderlerini arttırıyor. Bu da zamları kaçınılmaz hale getiriyor. Eylül’ün ilk haftası 1 ve 10’u arasında alkol firmalarında %15 ile %20 arasında zam yapılacağı ve stokları korumaya yönelik mesajlar alıyoruz. Dolar ve döviz kurundaki yükseliş yeni zamları kaçınılmaz hale getiriyor” diyerek ekledi.

İÇKİDEN SONRA SİGARAYA DA ZAM GELİYOR!

Özgür Aybaş sigara zammı ile alakalı da:” Sigaraya zam geliyor. Zam olmasını istemiyoruz ancak dolar kurunun ve döviz kurunun yükselişi zamları kaçınılmaz hale getiriyor” dedi. İçki fiyatlarına yönelik sene başından beri beşinci kez yeniden zam yapılıyordu. Özgür Aybaş 6. zammın rakı ve şaraba yönelik Eylül ayı itibariyle yapılacağını” ifade etti.

Viski, rakı, şarap ve votka ürünlerine %12 ile %23 arasında zam Mayıs ayından ortalarında gelmişti. Temmuz ayı başlangıcında da içki grubuna yönelik şarap ve bu tarzdaki içeceklerin ve kokteyllerin %40 oranında arttığı fark edilmişti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.