Gündem

Alman havayolu şirketi grevi bırakma kararı aldı: Sendika ile anlaşmaya varıldı maaşlarda iyileştirme yapılacak

Geçtiğimiz günlerde Alman havayolu şirketi üzerinde pilotların aldığı grev kararı ile uçuşlar iptal edilmişti. Yaşanan bu gelişmenin ardından maaş konusunda iyileştirme kararı yetkili makamlara duyuruldu. Pilotlar görevlerine yeniden dönme ve grevi iptal etme kararı aldı.

800 UÇUŞ İPTAL EDİLMİŞ 130 BİNDEN FAZLA KİŞİ MAĞDUR OLMUŞTU!

Almanya’nın en çok tercih edilen popüler havalimanı Luftansa uçuşların iptal edilmesi kararı ile sarsılmıştı. Havayolu şirketinde çalışan pilotlar 24 saat boyunca iş bırakma eyleminde bulundu. Yapılan grev neticesinde yaklaşık 800 uçuş iptal edilmişti. İptal edilen uçuşlardan dolayı yolcuların mağdur olmaması için aktarma yolu ile gidecekleri bölgelere yetişmeleri için yardımda bulunulmuştu.

SENDİKA İLE ANLAŞMAYA VARILDI GREV İPTAL EDİLDİ!

Pilotların grevlerinin arka planında ise sendika ile anlaşmazlık yatıyordu. Aylık maaş tutarında iyileştirme yapılması bekleniyordu. Çabalar sonuçsuz kalınca grev kararı alınmış ve bu doğrultuda 24 saatlik iş bırakma eylemine gidilmişti. Lufthansa havayolunda yaşanan bu gelişme sonrasında pilotlar sendika ile görüştü ve anlaştı. Sonuçlar oldukça ılımlıydı. Bugün devam edecek olan grev yapılan anlaşma neticesi ile iptal edildi.

“OLUŞABİLECEK ZARARIN ÖNÜNE GEÇİLDİ!”

Sendika ile anlaşma sağlayan pilotlar görevlerine yeniden dönüyor. Bugün gerçekleşecek olan görüşme neticesinde ücretler konusunda yeni bir karara varılacak. Bu nedenle gerçekleştirilecek olan grev iptal edildi. Anlaşmaya varılırsa süreç ılımlı şekilde sürdürülecek.

Konu üzerine Alman pilot sendikası kokpit yönetim kurulu başkanı Marcel Gröls: “Müzakere masasında sonuca varabilmenin hem çalışanlar hem müşteriler hem de şirket için daha fazla oluşabilecek zararın önlenebilmesinin önüne geçti ve bundan memnunuz” ifadesini kullandı.

NELER YAŞANMIŞTI?

Grevin başlangıcına bakıldığında ise Lufthansa havayolu şirketinde çalışan pilotlar 7 ve 8 Eylül tarihleri için grevlerine devam edeceklerini duyurmuştu. Önceden yapılan grevde yaklaşık 800 uçuş iptal edilmiş ve bundan kaynaklı olarak 130 binden fazla yolcu mağdur olmuştu. Tekrar greve gidileceği haberinin duyulmasının ardından sendika acil olarak pilotlarla görüşmek istediğini bildirdi ve daha iyi bir teklifte bulunacağını ifade etti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.