Ekonomi

Almanya büyük çöküşte son 71 yılın en yüksek enflasyonu yaşanıyor! Euro bölgesinde enflasyon çift hanelere ulaşıyor!

Avrupa Birliği’nde enflasyon rekor kırdı. Ekonomik kriz sürecinde Avrupa’da enerji fiyatlarında yüzde 10’a yakın daha az kullanma kararı verdiği süreçte pek çok kişi soba kullanımına geçiş yaptı. Popüler firmalar iflasın eşiğinde. Euro bölgesinde enflasyon çift hanelere ulaştı.

Euro Bölgesi enflasyonda tarihi yükselişini sürdürüyor. Eylül ayı enflasyon beklentinin üzerinde rakamlara ulaştı. %9.1’den 10’a kadar yükseldi ve yeni bir rekora imza attı. Aylık olarak bakıldığında enflasyon tutarı %1.2 oranında artış gösterdi.

EN ÇOK ETKİLENEN SEKTÖRLER HANGİLERİ OLDU?

Özellikle gıda ve enerji fiyatları enflasyondan derinden etkilenen sektörler oldu. Genel olarak tüm sektörlerde bir artış fark edildi. Hem gıda hem de enerji fiyatlarında %4.3’ten %4.8’e kadar yükseliş yaşandı. Avrupa Merkez Bankası önümüzdeki ay yapılacak toplantıda 75 baz puanlık faiz artışına gitmesi bekleniyor. Banka son iki toplantıda toplamda 125 baz puan kararı alarak rekor bir faiz artışına imza atmıştı.

GELECEK AYDA 75 BAZ PUAN KARARI ALINABİLİR!

Gelinen noktada Avrupa Birliği Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Martin Kazaks: “Geçtiğimiz günlerde enflasyonun %2’lik hedeften oldukça uzak olduğu fark edildi. Bir sonraki adımda 75 baz puanlık artışın daha çok tercih edileceği görülüyor” dedi. Enflasyonda risk yukarı yönlü olarak tırmanıyor. Talebi düşürebilmek için faiz oranlarında artış yaşanıyor. Bölge olarak bakıldığında işsizlik oranlarında da Ağustos ayında %6.6 oranında rekor düşüş fark edildiği ifade ediliyor.

1892 YILINDA KURULAN DEV FİRMA İFLASINI AÇIKLADI!

Almanya enerji fiyatlarının artışına yönelik düzenleme oluşturdu. Yapılan bu yenilikte 194 milyar dolarlık özel bir program tahsis edildi. Ülkede yaşayan tüketici ve şirketlere yönelik sıcaklıklar gittikçe düşüyor. Bu şekilde olumsuz etkilerden korunulmaya çalışılıyor. Popüler şirketler bir bir iflasını açıklıyor. Almanya’da 1892 yılından beri faaliyetini gösteren şeker üreten fabrika Bodeta iflas ettiğine basın yoluyla açıkladı. Daha çok yeşil ambalajlı nane şekeri üretimi yapan şirket enerji maliyetlerinde son aylarda zorluk yaşanmakla beraber hammadde fiyatındaki artıştan da olumsuz olarak etkilendi. Şirket: “Ambalaj maliyetleri artıyor. Asgari ücret 1 Ekim’de yine artacak. Bu da maliyetlere daha da artıracak yorumunda” bulundu.

ALMANYA KRİZİ ZOR ATLATIYOR!

Öte yandan Avustralyalılar enerji maliyetini azaltabilmek için soba kurmaya hazırlanıyor. Ülkede endişi gittikçe tırmanmıyor. Enflasyon ise yüzde 10’u aşıyor. Almanya’da son 71 yılın en yüksek enflasyonu yaşanıyor. İnsanlar mobilya ve kıyafet alımlarını tamamen durdurdu. Alman Perakende Birliği yaptığı araştırma sonucunda insanların %60’a yakın daha tasarruflu ürünlere yöneldiğini fark ettiğini açıkladı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir