Ekonomi

Almanya’da en yüksek enflasyon rakamına ulaştı! Tüm sektörler etkilendi

Almanya üretim sürecinde yaşananlar yeni gelişmeleri beraberinde getiriyor. Almanya Federal İstatistik Ofisi yaptığı açıklamada elde edilen verilerin %5 oranında artış gösterdiği yönünde. Üreticilerin hamleleri son 1 yılda yüzde 24.2 oranında bir artış yaşanmasını beraberinde getirdi. Enerji fiyatlarındaki artışın 2020 yılındaki doğalgaz fiyatlarından kaynaklandığı söyleniyor. 2021 yılının son ayı içerisinde enerji fiyatlarındaki rakam şu anda yüzde 15.7 oranında arttı.

Avrupa ülkelerinde yaşanan enerji fiyatlarındaki artış son dönemlerde Almanya'yı da etkileyen bir durum haline geldi. Üretici fiyatlarında artışın dolaylı olarak etkilenmesine neden olan yüksek enerji fiyatları çeşitli tedbirleri de beraberinde getirdi.

Artış Tüm Sektörleri Etkiliyor

Elektrik fiyatlarındaki bu zamlanma oranları farklı imalat sektörlerine de etkiledi. Almanya'da üretimi yapılan gübre, odun gibi maddelerin yanı sıra çeşitli hammadde kaynakları ve metal alaşımlarda süreçte yüzde 65’e yakın bir artış yaşandı. 

İlginç olan durum ise bu gelişmeler en çok tüketilen et ve süt ürünleri yanı sıra yağ ve kahvede yıllık bazda yüksek bir artışın gözlemlenmesine neden oldu. Bu durumun nedeni olarak enflasyon oranlarındaki beklenmeyen artışın olduğu söylendi.

Veriler Umut Vadediyor

Avrupa merkez bankasının başkanı Christine Lagarde yaptığı açıklamada; 2022 yılı içerisinde aşamalı olarak enflasyon rakamlarının düşürülerek, halkın refah günlere kavuşacağını, iletti. Bu süreçte belirli bir dönem arzda yaşanan sıkıntıların aşılacağı ve bu durumda enflasyon rakamlarının da düşebileceğini söyledi. Başkan açıklamanın devamında; 2024 yılına kadar olan sürecin hedef olarak alındığı ve bu süreçte enflasyon rakamlarında düşüşlerin istenen seviyeye gelebileceğini de ekledi.

Avrupa Merkez Bankası "Bu Durum Geçici"

Avrupa Merkez Bankası öte yandan bu durumunu kötü olarak nitelendirmiyor. Yapılan açıklamada Avrupa merkez Bankası başkanı; Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğu gibi enflasyon oranlarımızda yüksek bir artış söz konusu değil. FED'in hedef aldığı ve izlediği yoldaki gibi anlık tepkiler vererek plansız olamayacak kadar gerekçesi bulunan stratejik bir planımız var, açıklamalarıyla konuşmasını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.