Gündem

Almanyada çalışmak isteyenler dikkat! Asgari ücret ne kadar oldu? Türkiye’de bu ücretin karşılığı ne kadar oldu? En ucuz kiralar hangi bölgede…

Almanya’da işçi olarak çalışmak isteyenler sıklıkla burada ödenen maaş miktarını ve çalışma şartlarını araştırıyor. Son süreçte Almanya’da asgari ücretle çalışan bir kişinin maaş artışı ve mesleklere göre ödenen maaşlar dikkati çekiyor.

ALMANYADAKİ ASGARİ ÜCRET TÜRKİYEDE NE KADAR?

Türkiye’de yaşanan asgari ücret artışının diğer ülkelerdeki yansımasının ne olduğu merak ediliyor. Her yıl düzenlenen asgari ücrette yenilik ülkelere para birimlerine göre değişebiliyor. Almanya’da asgari ücret 2022 yılı başında 1.621 Euro’ydu. Bu miktar Türk lirasına çevrildiğinde 29.315, 46 TL’ye denk geliyor.

EN YÜKSEK VE EN DÜŞÜK ASGARİ ÜCRET VEREN ÜLKELER HANGİLERİDİR?

Almanya’da en yüksek maaşı alan bölge ise Lüksemburg oldu. Asgari ücret olarak Lüksemburg 2.257 euro ödeme yapıyor. Ardından en çok asgari ücret veren ülkeler arasında şunlar yer alıyor:

  • İrlanda 1.775 Euro
  • Hollanda 1.075 Euro
  • Belçika 1.658 Euro
  • Almanya 1.621 Euro

En düşük asgari ücreti veren ülke ise Arnavutluk oldu. 248 Euro ödeme yapıyor. Onu takip eden: Bulgaristan 332 Euro, Yunanistan 770 Euro oldu.

ALMANYADA TEK BAŞINA YAŞAMAK NE KADARA DENK GELİYOR?

Almanya’da işçi olarak çalışmak isteyen ve ekonomik koşullarındaki rahatlıktan faydalanmak isteyenler Almanya’daki hayat pahalılığını sorguluyor. 2019 yılındaki Eurostat verilerinde ortaya çıkan veriler de şaşırtıcıydı. Avrupa ülkeleri arasında Almanya’daki hayat pahalılığı 7 farklı ülkeden ortalama 127 kat daha yüksek. 4 kişilik bir ailenin aylık kira olmadan gideri ortalama 2.648 Euro’yu buluyor.

ÖĞRENCİ OLARAK ALMANYADA YAŞAMAK…

Öğrenci olarak ya da çalışabilmek için Almanya’ya tek başına gitmeyi düşünenler olabilir. Kira olmadan bir ay içerisinde tek kişinin harcayacağı miktar 775 Euro’yu buluyor. Bu miktar diğer Avrupa ülkelerinde göre daha uygun yaşam koşullarını kişiye sunuyor.

Almanya’da tek başına yaşayacak olan bekar bir kişi yaklaşık 670 ile 890 Euro arasında bir bedel öder.

Çocuğu olmayan ancak evli olan bir kişi ise 1.100 ile 1.600 Euro arasında ödeme yapar.

ALMANYADA KİRA FİYATLARI NE KADAR OLDU?

2021 yılının başlangıcında Almanya’da metrekare başına düşünüldüğünde ortalama kira fiyatı 9.82 Euro’ya denk geliyordu. Bu durum tek odalı bir dairenin kira bedelini 700 Euro yapıyor. 2022 yılı verilerinde ise Almanya’daki metrekare fiyatı 20 Euro’ya kadar ulaştı.

Almanya’da en ucuz evler Halle, Passau Krefeld gibi bölgelerde iken en yüksek kiralar ise Frankfurt, Berlin, Münih, Hamburg, Stuttgart gibi bölgelerde oluyor.

ALMANYADA MESLEĞİNİ DEVAM ETTİRMEK İSTEYENLERE İPUÇLARI

Almanya’ya giderek mesleğini devam etmek isteyen kişiler ise burada ödenen maaşların ne kadar olduğunu merak ediyor. İşte o fiyatlar:

  • Almanya’da çalışmak isteyen bir öğretmenin ortalama maaşı 2.600 Euro
  • Almanya’da pilot maaşı 6.500 Euro
  • Almanya mimar maaşı 2.600 ile 4.000 Euro arasında değişiyor.
  • Almanya’da hostes maaşı 2000 Euro
  • Almanya’da mühendis maaşı 3.500 ile 6.000 Euro arasında değişiyor.
  • Almanya’da doktor maaşı 5.100 ile 10.000 Euro arasında değişmektedir.

ALMANYADA İŞÇİ OLARAK ÇALIŞMAK İSTEYENLER…

Son olarak Almanya’da çalışmak için başvuruda bulunmak isteyen Türkler ne yapmalıdır dendiğinde çalışma yönüyle düşünüldüğünde Türk vatandaşları Almanya’daki vatandaşların hakları ile örtüşen bir yapıya sahip. Alınan maaş çalışılan iş alanına göre bu değişim gösterebiliyor. Almanya’da çalışmak isteyen bir Türk ortalama 8 saat çalışmak zorunluluğu ile asgari ücret tutarından faydalanabiliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.