Ekonomi

Almanya’da Ford’a kötü haber: Ülke çapında satışı ve üretimi artık yasak!

Almanya’dan ünlü ABD otomobil devi Ford’a kötü haber geldi! Kablosuz teknoloji patentleri ile ilgili ihlal nedeniyle devam eden davada mahkeme Ford’u haksız buldu ve ülke çapında üretim ve satış yasağı getirdi!

FORD DEĞERLENDİRME YAPMADI

Çıkan karar sonrası gözler ABD merkezli otomobil üreticisi Ford’a çevrildi. Ford’dan yapılan açıklamada henüz mahkemeden kararın yazılı alınmadığı hatırlatıldı. Bu nedenle şirket değerlendirme yapmaktan kaçındı.

FORD KİMİNLE MAHKEMELİK OLDU?

Ford, uzun süreli evrim (LIT) ağları için standart temel paketlemelerin lisanslaması nedeniyle davalık oldu. Amerikan otomobil devine ise Japonya’nın ulusal patent lisanslama firması IP Bridge dava açmıştı. IP Bridge, daha önce yine patent ihlali nedeniyle başka bir otomobil devi ile mahkemelik olmuştu.

ARABA ÜRETİCİLERİNİN BAŞI PATENT İLE DERTTE!

Mahkemeden çıkan kararla Ford’a yasak getiren patent anlaşmazlığı ilk değil! Daha önce de Alman otomobil üreticisi Volkswagen’e karşı yine Ford’a dava açan Japon IP Bridge, Münih Bölge Mahkemesine başvurmuştu. VW ise çözümü bir paket lisansı almakta bularak davayı iptal ettirmiştir. Ayrıca yine Alman lüks otomobil üreticisi Daimler mobil teknoloji konusunda bir patent anlaşmazlığı yaşıyor. Daimler’in ise Nokia ve Sharp ile karşı karşıya gelmesi olası!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.