Para Piyasaları

Altın düşecek mi, yükselecek mi? Altın almak için en doğru zaman nedir? Piyasa uzmanı İslam Memiş kritik tahminlerde bulundu

Küresel piyasalarda gözler 25 Ocak tarihinde gerçekleştirilecek olan ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısına çevrildi. Fed’in bu toplantıda alacağı kararların hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarda altın fiyatlarına etki etmesi bekleniyor. Yurtiçi piyasalarda gram altın fiyatları, son haftada düşüş eğilimine girmişti.

Eylül 2021 döneminden itibaren Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizinde indirime gitmeye başlaması ile birlikte, dolar kurunda ve buna paralel olarak altın fiyatlarında sert yükselişler yaşanmıştı. Altın fiyatlarında görülen bu yükselişin tekrar görülüp görülmeyeceği merak edilirken, piyasa uzmanlarından İslam Memiş, heyecanlandıran altın tahminlerini paylaştı.

Küresel Piyasalarda Ons Altın, Fed Kararına Odaklandı

Küresel piyasalarda altın fiyatları üzerinde kritik etkileri olan Fed’in faiz artırım sürecine ilişkin yapılan açıklamalar ve faizin arttırılacağına yönelik verilen sinyaller, altın fiyatları üzerindeki etkisini göstermeye devam ediyor.

Fed’in Mart ayından önce faiz arttırmayacağı beklentisi, ülkede enflasyonun tarihi zirvelerine ulaşması gibi etkenler, ons altının 1.800 dolar üzerindeki seyrini koruyor.

Gram Altın Yeni Güne Düşüşle Başladı

Yurtiçi piyasalarda ise geçtiğimiz hafta dolar kurunda yaşanan düşüşe paralel olarak düşen gram altın 773 TL seviyesine kadar gerilemiş ve haftayı da yükseliş sonrası 790 TL seviyesinde kapatmıştı. Haftanın ikinci işlem gününe de düşüşle başlayan gram altın, Salı günü açılışını da 785 TL seviyesinde yaptı. Gram altında seyrin nasıl olacağına ilişkin kritik açıklamalar İslam Memiş’ten geldi.

İslam Memiş’ten Kritik Altın Tahminleri

İslam Memiş gram altına ilişkin uzun vadeli tahminlerini paylaştı. Uzman isim “Doların değer kazanacak olması nedeniyle gram altın fiyatı üzerinde yaptığım çalışma bana yıl içinde gram altının 1.450 lirayı göreceğini ziyaret ediyor” sözlerini dile getirdi.

Altının bugüne kadar hiçbir yatırımcısını üzmediğini ifade eden Memiş ayrıca “Gram altının yatırımcısı için 700 – 800 lira bandında uzun vade için iyi alım fırsatları sunduğunu düşünüyorum. Yani 2022 yılında öngörümün pozitif yönde devam ettiğini söyleyebilirim” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.