Para Piyasaları

Altın fiyatları haftaya yükseliş ile başladı! Gram altın bin TL’lik kritik seviyeyi tekrar aştı! 5 Eylül 2022 güncel altın fiyatları

2021 yılının eylül ayında yükseliş trendine giren dolar kuru, beraberinde diğer döviz kurlarının ve altın fiyatlarının da yükselmesine sebep oldu. Yükseliş trendlerinin kayda geçmesinin hemen ardından faiz indirimi yolu ile piyasalara müdahale etme kararı alan Merkez Bankası, tüm çabalarına rağmen doların ve beraberinde de diğer döviz kurları ile altın fiyatlarının yükselmesine engel olamadı.

Eylül ayından aralık ayına kadar toplamda 500 baz puanlık faiz indirimi ile piyasalara doğrudan müdahale eden Merkez Bankası’nın yetersiz kalması, hükümet yetkililerini harekete geçirdi. Aralık ayının ortasında rekor seviyelere ulaşan döviz kurları ile altın fiyatlarına karşı yeni bir ekonomik model açıklayarak piyasalara etki etmeye çalışan hükümet yetkilileri, bu girişimlerin de kısa süreliğine de olsa başarılı oldu.

Yeni ekonomik model ile birlikte hem döviz kurlarında hem de altın fiyatlarında yaşanan sert gerileme, potansiyel yatırımcılar ile hayat pahalılığından şikayet eden tüketicilerin yüzlerini güldürdü. Ancak bu düşüş trendi uzun süreli olmadı ve 2022 yılının başlaması ile birlikte yukarı yönlü hareketler tekrar ortaya çıkmaya başladı.

Yeni bir dönemin başlamasının ardından hem altın fiyatlarında hem de döviz kurlarında gözlenen ani yükselişler, ekonomi piyasalarını bir anda hareketlendirdi. Son günlerde dolar kurunun aralık ayı rekorunu dahi aşmış olması, altın fiyatlarını tersi yönde etkileyerek herkesi şaşkına çevirdi.

Bir süredir dolar kurunun yükselişine rağmen oklarını aşağı yöne çeviren altın fiyatları, yeni haftanın ilk gününde de vatandaşlar ve yatırımcılar tarafından yakın takibe alındı. Gram altın, çeyrek altın, ons altın, tam altın ve yarım altın fiyatları, merak ediliyor.

5 EYLÜL 2022 GÜNCEL GRAM ALTIN FİYATLARI

Geçtiğimiz haftalarda dolar kurunun bir anda 18 TL’nin üzerinden işlem görmeye başlaması, gram altın beklenmeyen bir etki yaratarak seviyelerin gerilemesine aracılık etti. Bin 20 TL seviyelerinden işlem gören gram altının bir anda 997 TL seviyelerine kadar düşmesi, potansiyel yatırımcıların yüzlerini güldürdü.

İki- iç gün boyunca bin TL’nin altından işlem gören gram altın, yeni güne yükseliş ile başladı. Haftanın ilk iş gününde saat 08:47 itibari ile güncel gram altın fiyatları şu şekilde:

  • Gram altın alış: 1.001,42 TL
  • Gram altın satış:1.001,64 TL

5 EYLÜL 2022 GÜNCEL ONS ALTIN FİYATLARI

Küresel bazda da yakından takip edilen ons altın, yeni haftanın ilk gününde de oklarını aşağı yönde tutmaya devam ediyor. Gram altının düşüşü ile birlikte gerileyen ons altın, 5 Eylül 2022 saat 09:48 itibari ile şu seviyelerden işlem görüyor:

  • Ons altın alış: 1.712,60 TL
  • Ons altın satış: 1.712,86 TL

5 EYLÜL 2022 ALTIN FİYATLARI

Haftanın ilk iş gününde saat 08:48 itibari ile diğer altın satış fiyatları şu şekilde:

  • Çeyrek altın: 1.667 TL
  • Yarım altın: 3.333 TL
  • Cumhuriyet altını: 6.645 TL
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.