Ekonomi

Altın fiyatları kritik seyrini koruyor: Gözler yarın açıklanacak ECB faiz kararında!

Altın piyasalarındaki hareketlilik bugün etkisini gösterdi. Ons altın gittikçe kritik seviyenin altına gerilemişti. Sabah saatleri itibariyle Ons altın 1700 doların altında işlem görmeye başladı.

Amerika Merkez Bankası’nı faiz arttırma ihtimali para piyasalarını da etkiliyor. Geçtiğimiz haftalarda Eylül ayı faiz artırımında 75 baz puan artırma ihtimali öngörülüyor. Bu da para politikalarında dengelerin değişmesini etkiliyor.

11 YILIN ARDINDAN FAİZ ARTIRIMI KARARI!

Özellikle Avrupa yükselen enflasyon nedeniyle Merkez Bankalarındaki faiz artırımında gittikçe baskılayıcı hale geliyor. FED Mart ayında faiz oranlarını artırma kararı almıştı. Son olarak Merkez Bankası 11 yılın ardından Temmuz ayında ilk kez politika faizini 50 baz puan artırma kararı almıştı.

YATIRIMCILAR YARIN YAPILACAK ECB FAİZ KARARINI BEKLİYOR!

Son günlerde altın yatırımcıların hedefinde ise FED’in açıklayacağı karar yer alıyor. Euro bölgesine bakıldığında enflasyon yıllık bazda %9.1 oranında artış gösterdi. Bu rekor bir seviyeydi. Avrupa Merkez Bankası yarın faiz kararını açıklayacak. Beklenti 75 baz puan oldu. Yatırımcılar ve özellikle altın yatırımcıları açıklanacak bu haberi bekliyor.

FED’İN FAİZ ARTIRMA İHTİMALİ PİYASAYI HAREKETLENDİRİYOR!

Dolar kurunda yaşanan yükseliş FED’in faiz artırımına gideceğine yönelik beklentisiyle beraber altın fiyatlarında değişim yaşanabiliyor. Dolara bakıldığında bugün gelinen seviyede 20 yılın en yüksek rakamına ulaşıldı. Bu durum altın fiyatlarını baskı altına alıyor.

Gram altın bu hafta başlangıcına 1003 liradan giriş yaptı. Geçtiğimiz gün ise bir anda 995 seviyelerine kadar geriledi. 7 Eylül sabah saatleri itibariyle 997 liradan gün başlangıcını yapan Gram altın, öğle saatlerinde 1000 liraya ulaştı. Kritik seviyenin altında yer alıyor olsa da yükseliş devam ediyor.

7 EYLÜL GÜNCEL ONS, GRAM, ÇEYREK, YARIM, TAM ALTIN FİYATLARI

7 Eylül Çarşamba piyasalardaki altın fiyatları:

  • Gram altın alış fiyatı 999,31 TL – Gram altın satış fiyatı 999,45 TL
  • Ons altın alış fiyatı 1.703,97 TL – Ons altın satış fiyatı 1.704,19 TL
  • Çeyrek altın alış fiyatı 1.654 TL – Çeyrek altın satış fiyatı 1.674 TL
  • Yarım altın alış fiyatı 3.298 TL – Yarım altın satış fiyatı 3.343 TL
  • Cumhuriyet altını alış fiyatı 6.595 TL – Cumhuriyet altını satış fiyatı 6.661 TL
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.