Para Piyasaları

Altın fiyatları yükselmeye devam ediyor! Gram altın 1005 TL’yi aştı! 6 Eylül 2022 güncel altın fiyatları: Çeyrek altın, ons altın…

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde döviz kurlarında yaşanan agresif çıkış ile birlikte yükselen altın fiyatları, Merkez Bankası’nın faiz indirimli müdahalelerine rağmen istenilen seviyelere geri çekilememiş ve gram altın bin 82 TL’ye kadar yükselerek kendi rekorunu kırmıştı.

Merkez Bankası’nın piyasaya direkt olarak müdahale etmesinin bir sonuç vermediğini gören ve ülke ekonomisi adına yeni kararlar almak adına bir kabine toplantısı düzenleyen hükümet yetkilileri, kabine toplantısı çıkışında kur korumalı TL vadeli mevduat sistemi kararlarını açıklamış ve birikimlerin TL bazında değerlendirilmesi halinde devlet desteği alacaklarını ifade etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TL yatırımları konusunda teşvik edici konuşmaları sonrasında bir gecede sert gerileyen ve 600 TL seviyesine kadar düşen gram altın, yeni dönemin başlaması ile birlikte tekrar hareketlenmeye başladı. Sene başında FED yetkilileri tarafından yapılan şahin tonlu açıklamalardan sonra verilen faiz artırımı kararları, altın fiyatlarının yeniden tırmanmasına sebep oldu. Ek olarak şubat ayının sonunda resmen başlayan Rusya- Ukrayna savaşı da altın fiyatlarının tekrar yükselmesine destek veren olumsuz bir gelişme olarak yorumlandı.

Ağustos ayının sonlarına doğru bin TL’nin üzerine çıkarak tekrar rekor seviyelere doğru yol almaya başlayan gram altın, geçtiğimiz haftalarda doların tavan fiyatlara ulaşmasının ardından gerilemeye başladı. Beraberinde diğer altın türlerinde de gerilemelerin kaydedilmesini sağlayan gram altın, yeni hafta ile birlikte tekrar yükselişe geçti.

Altın fiyatlarının bir yükselip bir düşmesine adapte olamayan yatırımcılar, altın piyasasını yakından takip etmeye başladı. Ek olarak birikimlerini altında değerlendirmek isteyen potansiyel yatırımcılar da piyasayı yakından takip etmeye devam ediyorlar.

6 EYLÜL 2022 GÜNCEL GRAM ALTIN FİYATLARI

Son üç haftadır düşüş trendini korumayı başaran gram altın tüketiciler, yatırımcılar ve potansiyel yatırımcılar tarafından yakından takip edilmeye devam ediliyor. Uzun bir sürenin ardından haftaya bin TL’nin üzerinde başlayan gram altın, dün bu saatlerde 1.001,42 TL alış, 1.001,64 TL satış seviyelerinden işlem gördü.

Yeni güne yine yukarı yönlü hareketler ile başlayan gram altın, 6 Eylül 2022 saat 08:58 itibari ile şu seviyelerden işlem görüyor:

  • Gram altın alış: 1.006,35 TL
  • Gram altın satış:1.006,56 TL

6 EYLÜL 2022 GÜNCEL ONS ALTIN FİYATLARI

Altında gözlenen yukarı yönlü hareketlere ons altının da eşlik ettiği görüldü. Dün bu saatlerde 1.712,60 dolar alış 1.712,86 dolar satış seviyelerinden işlem gören ons altın, 6 Eylül 2022 saat 08:59 itibari ile şu seviyelere sahip:

  • Ons altın alış: 1.718,54 dolar
  • Ons altın satış: 1.718,81 dolar

6 EYLÜL 2022 ALTIN FİYATLARI

6 Eylül 2022 saat 08:59 itibari ile çeyrek altın, yarım altın ve Cumhuriyet altını satış seviyeleri şu şekilde:

  • Çeyrek altın: 1.673 TL
  • Yarım altın: 3.347 TL
  • Cumhuriyet altını: 6.672 TL
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.