Para Piyasaları

Altın yatırımcıları dikkat: Düşüşler aldatmasın jeopolitik riskler altın fiyatında yükselişi tetikleyebilir

Küresel çaplı ekonomik gelişmeler Türkiye ekonomisine de doğrudan etkiliyor. Amerika’da tarım dışı istihdam verisi açıklandı. Ons altın ve gram altın rakamlarında %1’lik düşüş yaşandı. Jeopolitik olarak oluşan riskler altın fiyatlarında yükselişi beraberinde getirebilir. Uzman isimlerden konu üzerine tahminler gecikmedi.

ONS DEĞER KAYBI YAŞADI!

Temmuz ayı tarım dışı istihdam verisi 528.000 TL oldu. Beklentilerin oldukça altında kalan bu rakam Ons altında%1 değerinin üzerinde kayba neden oldu. Ons altın 1770 dolar seviyelerine kadar geriledi. Gram altında da durum farklı değildi. Her ne kadar yükselişte olsa da kalıcılığını sürdüremiyor.

GRAM ALTIN GERİLEDİ!

Gram altın fiyatları dolar TL kurunun etkisiyle beraber yaşanılan %1 kayıp sonrası 1034 liradan 1023 liraya geriledi. Hafta genelinde yüksek olan gram altın Cuma günü yaşanan düşüş sonrasında Kapalı Çarşıda işlem gören altın rakamlarında değişim yaşadı.

KAPALIÇARŞI’DA SON DURUM!

Kapalı çarşıda işlem gören 24 ayar külçe altın 0.71’lik yükseliş ile 1.021,20 TL’ye ulaştı. Cumhuriyet altını ise %0.71’lik artış sonrasında 6.842 TL’ye ulaştı. Geçtiğimiz hafta çeyrek altın satış fiyatı 1.663 TL idi. Son rakamlarda 1.675 TL’ye kadar ulaştı.

Amerikan doları %0,21 değer kazandı. 17,9580 TL’ye yükseldi. Euro bu hafta düşüşteydi. % 0,04 düşüşle 18,2510 TL ile haftayı kapattı.

ABD DOLARI 20 YILIN ZİRVESİNDE!

Murenbeeld & Co. Araştırma Başkanı Chantelle Schieven, “jeopolitik olarak tehdit durumu azaldığında altın hızla düşüşe geçiyor. Ancak jeopolitik belirsizlikler yükseliş sürecini tetikliyor” dedi. Amerikan doları 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Euro ile yarışıyor. Altın 1700 dolardan destek alıyor. 2022 Mart ayından beri faiz oranlarında da %2.25’lik artış yaşandı. Oluşan riskli durum altın fiyatlarının desteklenmesini sağladı. Güvenli liman olarak görüldüğü için bu talep karşılığında fiyatlar yükselişi sürdürecek.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.