Para Piyasaları

Altının önlenemeyen düşüşü sürüyor: Gram altın, aylar sonra 980 TL’nin altına geriledi! Çeyrek altın ne kadar oldu? 16 Eylül 2022 güncel altın fiyatları

13 Eylül akşamı açıklanan ABD enflasyonu ile birlikte düşüşe geçen altın fiyatları, yeni güne de ciddi kayıplar ile başladı. Yatırımcılar ve potansiyel yatırımcılar 16 Eylül Cuma gününe ilişkin güncel altın fiyatlarını merak ediyorlar.

16 EYLÜL 2022 GÜNCEL GRAM ALTIN FİYATLARI

Bir süredir yükselişte olan dolar kuruna rağmen düşüşe geçen gram altın, haftanın başı itibari ile toparlanarak oklarını yukarı yöne doğru çevirse de ABD enflasyonunun açıklanmasından sonra tekrar düşüşe geçti.

Hafta başında bin TL’nin üzerine çıkarak yatırımcılar ve potansiyel yatırımcılar tarafından yakın takibe alınan ve haftanın ilk iki günü yükselişini sürdüren gram altın, çarşamba günü itibari ile düşüşe geçti. ABD enflasyonunun beklentinin oldukça üzerinde açıklanmasından sonra oklarını tekrar aşağı yöne çevirerek düşüş trendine giren gram altın, dün akşam saatleri ile birlikte düşüş hızını arttırdı.

Dün bu saatlerde 990,89 TL alış 9971,06 TL satış seviyelerinden işlem gören gram altın, akşam saatlerine doğru iyice gerilemeye başladı. Yeni güne yine düşüş ile başlayan gram altın, 16 Eylül Cuma saat 08:59 itibari ile şu seviyelerden işlem görüyor:

  • Gram altın alış: 976,83 TL
  • Gram altın satış: 977 TL

16 EYLÜL 2022 GÜNCEL ÇEYREK ALTIN FİYATLARI

Dolar kurunda ve gram altında gözlenen hareketler ile birlikte kendisine bir yön belirleyen çeyrek altın, son dönemlerde diğer altın türlerinde olduğu gibi dalgalı grafikler çizmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz haftalarda agresif bir çıkış yaparak yükseliş hızını arttıran dolar kurundan sonra oklarını aşağı yöne çeviren bu haftanın başı itibari ile ise toparlanmaya başlayarak değer kazanan çeyrek altın, ABD enflasyon açıklamasının ardından düşüşe geçen gram altından etkilendi.

Dün oklarını aşağı yöne çevirerek düşüşe geçen çeyrek altın, akşam saatlerinde düşüş hızını iyice arttırdı. Perşembe günü bu saatlerde 1.636 TL alış 1.656 TL satış seviyelerinden işlem gören çeyrek altın, 16 Eylül Cuma saat 09:01 itibari ile şu seviyelerden işlem görüyor:

  • Çeyrek altın alış: 1.618 TL
  • Çeyrek altın satış: 1.640 TL

16 EYLÜL 2022 ALTIN FİYATLARI

ABD enflasyonunun açıklanmasından sonra düşüşe geçen gram altın, altın piyasasında işlem gören diğer altın türlerinde de okların aşağı yöne çevrilmesine sebep oldu. Küresel bazda yakından takip edilen ons altında ciddi kayıplar kayda geçerken yarım altın ve Cumhuriyet altınının da değer kaybettiği gözlendi.

Yeni güne yine aşağı yönlü hareketler ile başlayan altın piyasasında, saat 09:03 itibari ile güncel alış- satış seviyeleri şu şekilde açıklandı:

  • Ons altın alış- satış: 1.662,39 dolar- 1.662,75 dolar
  • Yarım altın alış- satış: 3.226 TL- 3.278 TL
  • Cumhuriyet altını alış- satış: 6.451 TL- 6.532 TL
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.