Gündem

Amazon mahkemelik oldu: Haksız rekabet ile fiyatları yükseltme iddiası gerçek mi?

Amerika’daki en popüler teknoloji şirketi olan Jeff Bezos’un kurucusu olduğu Amazon haksız rekabet davası ile gündeme geldi. Kaliforniya başsavcılığı tarafından “ haksız rekabet yasasını ihlal ettiği için fiyatların artmasına neden oluyor “denerek dava açılması kararı alındı. Son dönemlerde aldığı kararlar ve uyguladığı satış politikası çevrimiçi satış ortamında kuralları ihlal edici olarak görülmeye başlanmıştı.

“E-TİCARET ŞİRKETLERİ İLE REKABETTEN KAÇINIYOR”

Kaliforniya başsavcısı Amazon şirketine yönelik 84 sayfayı bulan dava dosyasını paylaştı. Şirketin hukuka aykırı olarak aldığı kararların e-ticarette oluşan rekabet ortamını zedelediğini ifade etti. Başsavcı Rob Bonta, “Şirketin hukuka aykırı olarak hareket ettiğini satıcılara sözleşme imzalattığını eyaletin genelinde yapılan rekabete engel olduğunu ve bu durumun zamanla ürünlerin fiyatlarının da artmasına neden olduğunu” iddia etti.

Savcılık konu ile ilgili bir yazılı açıklamada bulundu: “Amazon farklı e-ticaret şirketleri ile rekabetten kaçınmak istiyor. Ürünlerinin birçoğunu Amazon dışındaki farklı alanlarda daha düşük fiyatlar ile sunan tüccarlarla anlaşma yapıyor ve onlara cezai şartlar ön plana çıkarıyor” dedi.

“REKABET ORTAMINI ENGELLİYOR!”

Ortaya konan tüm şartlar başsavcı Bonta göre; çevrimiçi perakende satışı yapan firmalardaki rekabet ortamını engelliyor. Şişirilmiş ücretlerden kaynaklı olarak oluşan rakamlar hem tüccarlara hem de tüketicilere zarar veriyor.

Elde edilen verilerde yaklaşık 25 milyon Kaliforniyalı’nın prime üyeliği bulunurken Amerika’nın genelinde bu rakam 160 milyonu geçiyor. Tekelcilik karşıtı kurumlara yönelik rekabet yasasını ihlal ettiği söylenen Amazon, ayrıca 3. taraf satıcılardan toplamış olduğu verileri kendi yararına kullanıyor” denerek de suçlandı.

AMAZON EN BÜYÜK BEŞ ŞİRKET ARASINDA!

Amazon şirketi e-ticaret alanında ön plana çıkan Amerikan bir teknoloji şirketidir. Kurucusu Jeff Bezos’tur. 5 Temmuz 1994 tarihinde Amerika’nın Washington eyaletinde kurulmuştur. Ulusal çapta bilgi teknolojisi endüstrisinde en büyük 5 şirket arasında yerini alıyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.