Gündem

Anadolunun dağı taşı altın söylemi gerçek oldu: Eskişehir’den sonra Ağrı’da 1.2 milyar dolarlık maden bulundu

Ağrının Diyadin ilçesinde altın ve gümüş rezervi tespit edildi. Yapılan sondaj çalışmalarında sona gelindi. Şu anda inşaat çalışmaları sürdürülüyor. Keşfi yapılan değerli madenlerin ülkeye kazandıracağı tutar ise 1,2 milyar doları buldu.

“500 KİŞİ İSTİHDAM EDEBİLECEK”

Geçtiğimiz günlerde Eskişehir’de yapılan kazı çalışmalarında piyasa değeri 20.000 Ons olan dev maden rezervi bulundu. Ülkenin farklı yerlerinde çalışma devam ederken son haber Ağrı’dan geldi. Diyadin kaymakamı Mustafa Kareli bölgede 500 kişinin istihdamını sağlayabileceğini ifade etti.

2 YILIN SONUNDA 20 TON ALTIN, 3,5 TON GÜMÜŞ!

Çalışmalar kaymakam ve Diyadin başkan vekili tarafından incelendi. Hükümetin talimatı ile bölgede yatırım yapıldığı ifade ediliyor. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda piyasa değeri yaklaşık 1,2 milyar doları bulunan altın ve gümüş rezervi tespit edildi. Bunlardan 20 ton altın ve 3,5 ton gümüş elde edildi. 2 yıl önce temeli atılan çalışma sonunda meyvesini verdi.

“SONDAJ ÇALIŞMALARI EYLÜLÜN ORTASINDA TAMAMLANACAK!”

Ağrı milletvekili Ekrem Çelebi yapılan çalışma sonrasında önümüzdeki yıl için temelin atılacağını ifade ediyor. “2023 itibariyle burada tesis açılmasını düşünüyoruz. Hem bölge hem de devletimiz ekonomisi için büyük bir katkı sunacak. Tesisle yaklaşık 160 milyon dolarlık yatırım ülke ekonomisine katkı vermeyi hedefliyoruz. 37 farklı sondajın yapılması bekleniyor. Şu ana kadar 27’si tamamlanmış durumda geriye kalanların ise Eylül ayının ortasında bitmesi planlanıyor” dedi. “Sonraki süreçte temel atma çalışmaları yine bu bölgede devam edecek diyerek” ekledi.

AYNI BÖLGEDE JEOTERMAL SU KAYNAĞI BULUNUYOR!

Aynı bölge içerisinde 50 derecelik jeotermal su kaynağı da bulunuyor. Alanda seracılık yapmak isteyen şirketler bulunuyor ve yatırımcılar burayı destekliyor. 500 kişi bölgede bu şekilde istihdam edebilecek. 3000 dönümü içeren altın tesisi kurulması hedefleniyor. Sondaj çalışmalarına yönelik bölge analizleri devam ediyor. Çalışmalar sonuç bulunduğunda Koza Altın işletmeleri bölgede temel atarak çalışmalarını başlatacak. İlk aşamada 20 bin ton civarında altın rezervi olduğu öngörülüyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.