Para Piyasaları

Analist defalarca çalışan göstergeyi işaret etti: Bitcoin’de tam boğa sinyali var!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son haftalarda yatırımcıları heyecanlandıran fiyat hareketleri sergiledi. Geçtiğimiz aylarda yaşadığı sert düşüşün etkisinden hala çıkamamış olan Bitcoin, düşüş grafiklerinin baskısında devam eden sürece rağmen son 3 hafta açılışını da yukarı yönlü fiyat hareketleri ile yaptı. Son olarak dün de piyasa açılışını yeşil grafiklerle gerçekleştiren Bitcoin, bu yükselişi ile yatırımcıları heyecanlandırdı.

Bitcoin’de görülen yukarı yönlü hareketliliğin ardından ralli beklentileri artarken, Bitcoin grafiğinde dikkat çeken bir metrik yeniden gündeme geldi. Daha önce Bitcoin grafiğinde defalarca çalıştığı bilinen MACD göstergesi, Bitcoin’in son fiyat hareketlerinin ardından yeniden gündeme geldi. Daha önce çalışmış olduğu için heyecanı artıran MACD göstergesinin verdiği sinyaller, Bitcoin fiyatında yükselişe işaret ediyor. Yatırımcılar söz konusu göstergenin yeniden çalışıp çalışmayacağını merak ediyor.

BITCOIN FİYATINDA MACD SİNYALİ

Kripto para piyasalarında devasa değer artışları görülürken, Bitcoin’in Mayıs 2021’de sert bir düşüş yaşayacağını önceden başarılı bir şekilde tahmin eden anonim kripto para analisti Dave the Wave, Bitcoin fiyat grafiğinde daha önce defalarca başarılı bir şekilde çalışmış olan bir göstergenin, Bitcoin fiyatı için yükseliş sinyali vermeye başladığını öne sürdü.

Twitter’da 125 binden fazla takipçisine yönelik tahminlerini paylaşan analist, Bitcoin’in haftalık hareketli ortalama yakınsama sapmasının (MACD), sıfır çizgisinin altına düştüğünü söyledi. Analistin paylaşmış olduğu grafiğe göre MACD göstergesi daha önce 2012, 2015 ve 2019’da da bu çizginin altına düşmüş ve sonrasında büyük fiyat artışları yaşanmıştı.

“AŞIRI SATIM POZİSYONUNA BAĞLI YÜKSELİŞ”

Ünlü analistin işaret ettiği Bitcoin’in haftalık hareketli ortalama yakınsama sapması (MACD), bir varlığın iki hareketli ortalaması arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor ve bu gösterge, trader’lar tarafından yükselişlerin önceden tahmin etmek için kullanılıyor. Trend bir momentum göstergesi olan MACD, anonim analist Dave the Wave’e göre Bitcoin’de büyük bir yükseliş sinyaline işaret ediyor. Ünlü analiste göre sıfır çizgisinin altındaki MACD kırılması, Bitcoin’in 2019’da meydana gelen benzer şekildeki aşırı satım pozisyona bağlı olmasından kaynaklandı.

“BU TAM ANLAMIYLA BİR BOĞA SİNYALİ”

Yazım sırasında Bitcoin, son 24 saatte gelen %0,45 orandaki değer artışı ile 22 bin 273 dolar seviyesinde işlem görüyor. Piyasanın en büyük kripto para birimi ayrıca son 7 günde %11’den fazla değer kazandı ve güncel fiyatlar ile Bitcoin, Kasım 2021 döneminde belirlediği 69 bin dolarlık ATH seviyesinden yaklaşık %67 geride işlem görüyor. Ancak Dave the Wave’e göre MACD göstergesi,, Bitcoin’de yükseliş sinyaline işaret ediyor.

Konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulunan ünlü analist, “Aylık kapanış henüz gerçekleşmemiş olsa bile aylık Bitcoin grafiğinde ilk olumlu histogramı görmemiz için çok iyi bir durum. Daha önce, ilk olumlu çubuğun ardından histogramın güçlenerek devam ettiği görüldü. Bu da tam olarak bir boğa sinyali” sözlerini dile getirdi. Yatırımcılar ve genel olarak kripto para ekosistemi içerisinde yer alanlar, Bitcoin fiyatındaki olası ralliye odaklanmış durumda. Bitcoin’in bu olası rallisi ile birlikte piyasaların da genel olarak yükselişe geçeceği tahmin ediliyor.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez. Haberin kaynağı uzman ekonomist yorumlarıdır.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.